Novak mordhotades på sociala medier – polisanmäler
Max Novak diskades i helgens Birkebeinerrennet efter ett gruff i målområdet. När 29-åringen gick in på sociala medier efter loppet möttes han av en obehaglig kommentar. För SVT Sport berättar han om kommentaren:
– Jag har aldrig fått något sådant tidigare. Men det här var väldigt specifikt och det kändes som att personen hade koll på Ski Classics. Man ser ju i kommentaren vad som står… Det kändes ändå olustigt så vi valde att polisanmäla, säger han.
Mår trots omständigheterna bra
Han uppmanades även att informera polisen i Norge om kommentaren vilket han gjort. Novak har efter juryns beslut över överklagat diskningen. Trots omständigheterna har han kunnat träna på som vanligt.
– Jag mår bra egentligen. Jag har tränat på. Men det är klart att det har blivit mycket nu. Dels med överklagan och juryns beslut. Och sen kom det här… Så det är lite distraktioner som jag gärna hade varit utan just nu, säger han till SVT Sport.
Se också: Efter diskningen – långloppsstjärnan kan gå miste om 300.000
”Antar att polisen har koll”
I hotet framgick bland annat om Novak kommer bli skjuten om han hamnar topp tre i något av de avslutande loppen den här säsongen. Novak känner ingen stor rädsla inför kommande tävlingar.
– Inte direkt. Med största sannolikhet är det väl bara ett nättroll men jag blev ändå rekommenderad att göra en anmälan. Så det är gjort i alla fall och jag antar att polisen har koll, säger Novak avslutningsvis, till SVT Sport.
På grund av diskningen försvann med största sannolikhet också chansen till segern i totalcupen som han ledde inför Birkebeinerrennet.
Se också: Novak diskad i Birkebeinerrennet