Nu är det klart att Sara Lindborg åker för Falun-Borlänge

av langd • 01.07.2012
Sedan tidigare var det klart att Sara skulle ”flytta hem” till Falun och nu har hon också bestämt sig för att tävla för Falun-Borlänge. – Vi är supernöjda med att få Sara Lindborg till klubben, hon blir en otrolig tillgång för oss med sin erfarenhet och nu får vi ett lag med medaljchans i SNMstafetten. Nu ska vi ta upp kampen med Mora, säger Falun-Borlänges nytillträdde sportchef Tobias Jönsson Dalarnas Tidningar.

Sedan tidigare var det klart att Sara skulle ”flytta hem” till Falun och nu har hon också bestämt sig för att tävla för Falun-Borlänge.
– Vi är supernöjda med att få Sara Lindborg till klubben, hon blir en otrolig tillgång för oss med sin erfarenhet och nu får vi ett lag med medaljchans i SNMstafetten. Nu ska vi ta upp kampen med Mora, säger Falun-Borlänges nytillträdde sportchef Tobias Jönsson Dalarnas Tidningar.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Tar hem världscuptvåan till sista helgen

    Världscuptvåan från Tyskland ansluter nu till Team Ragde Charges trupp för att förstärka det redan så namnkunniga laget.
    av Max Östlund
    26.03.2025
  • Lægreid med passning till Samuelsson: — Bygg en skjutbana i källaren

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    26.03.2025
  • Svenska framgångar i USA – talangen fortsätter imponera

    av Maja Eriksson
    25.03.2025
  • Diggins i en klass för sig – så slutade totalen för damerna

    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Vasaloppsvinnare gjorde comeback och vann – slog världscupsåkare

    av Langd.se
    25.03.2025