Nu är han ingen överraskning längre

av Kjell-Erik Kristiansen • 19.12.2024
Han chockade hela hemstaden Mora då han åkte in som 3:a i Vasaloppet i 2022. Han var 3:a igen i Ski Classics-premiären i Bad Gastein i söndags. Men nu är 25-åringen från Team Eksjöhus ingen överraskning längre.

Han chockade hela hemstaden Mora då han åkte in som 3:a i Vasaloppet i 2022. Han var 3:a igen i Ski Classics-premiären i Bad Gastein i söndags. Men nu är 25-åringen från Team Eksjöhus ingen överraskning längre.

Axel Jutterström?
Många höjde på ögonbrynen då han slutade 3:a i Vasaloppet för snart tre år sedan. Vem var ynglingen som på hemmaplan nästan vann det kanske största man kan vinna som morabo?
Nu vet dom flesta och att han slutade 3:a i Bad Gastein den gångna helgen var inte längre någon stor överraskning.

Fel taktik i helgen?
Team Eksjöhus var mycket nära en seger redan i söndagens 36 km Bad Gastein Criterium. Kanske var inte taktiken den bästa på slutet. Dom hade tre åkare i tätklungan med 5 åkare kort före mål.
Axel Jutterström tog dragjobbet helt till spurten. Men utdelningen med 3:e, 4:e och 5:e plats var nog inte vad man hade hoppats med den upplösningen i tävlingens slutskede.
För den 25-årige morasonen Jutterström var det dock en stor framgång. Hans tredje pallplats i Ski Classics och ytterligare ett bevis på att han snart kommer att vinna en tävling.

TEAM EKSJÖHUS missade segern trots tre av fem i täten i Bad Gastein. Här Morten Eide Pedersen och Axel Jutterström som 5:a och 4:a. Foto: NORDIC FOCUS

I Team Eksjöhus från starten
Han var några centimeter före lagkompisen Morten Eide Pedersen.
– Vi är dom två som har varit med i Team Eksjöhus sedan starten. Jag gör min fjärde säsong i teamet som Espen Träldal och Oskar Svärd startade, säger han.
Givetvis hoppas han att den första segern kommer just i Vasaloppet.
Förra året var han lagets kapten i tävlingen, men lagkompisen Thomas Ödegaarden råkade hamna i tätklungan som gick tidigt och höll hela vägen till mål. Därmed blev Axel ”låst” i gänget bakom.

Sensation på hemmaplan
– Folk i Mora blev förvånade när jag var på pallen i Vasaloppet. Det blev jag också. Jag hade inte visat den nivån tidigare.
Och alla i Mora följer Vasaloppet.
– Man jobbar ju med tävlingen på olika sätt både vinter och sommar. Alla gör något, säger Axel Jutterström.
En speciell åkare gjorde att hans intresse för tävlingen växtes ordentligt.
– Det var i 2010-2012 när Jörgen Brink vann. Då blev mitt skidintresse större och större.
Trots det fortsatte Axel Jutterström med traditionella tävlingar. Tills den dagen Espen Träldal ringde och frågade om han ville satsa på långlopp.

Stakningen passar perfekt
– Jag trodde inte jag hade chansen i något av dom större teamen. Innan jag fick förfrågan hade jag tänkt på långlopp ett tag. Jag hade också åkt Vasaloppet två gånger tidigare.
Och plötsligt lossnade det för Axel Jutterström.
– Jag tror att en orsak är att stakningen passar mig bra. Det gick långsamt framåt i traditionella tävlingen, men när jag ändrade träningen för långloppen gick det snabbt.
Söndagens 3:e plats i Bad Gastein var alltså hans tredje pallplats i Ski Classics. Förutom 3:e i Vasaloppet 2022 har Axel varit 2:a i La Venosta ITT den förra säsongen.
Nu väntar han på den första segern.

Tar gärna Marcialonga
Kanske är inte Vasaloppet den första tävlingen han vinner.
– Marcialonga är kanske en lika stor favorit. Det är en lång och ganska platt tävlingen förutom avslutningen. Jag gillar den backen också, säger Axel som hoppas den första Ski Classics-segern kommer i en av dom stora tävlingarna.
Han har förberett sig hårt inför årets säsong och lever av längdåkningen. Långloppen är något som passar honom perfekt.
– Jag gillar träning och har inga problem med att köra många timmar. Kroppen tål det och jag blir inte lätt skadad eller sjuk. Det är en styrka att kunna träna mycket under hela året.

PALLEN från helgens Bad Gastein Criterium, fr v: Emil Persson, Amund Riege och Axel Jutterström. Foto: NORDIC FOCUS

Strava-nörd och discgolf-fan
Axel Jutterström hyllar också Team Eksjöhus kvinnliga tränare Marte Kristoffersen.
– Hon är en bra tränare. Jag får mycket frihet i planeringen och gör som jag önskar. Marte ger bra tips och säger till om hon tycker jag tränar för mycket eller för lite, det funkar bra för mig.
25-åringen från Mora är en riktigt Strava-nörd. Han tar fram träningsvägarna när Team Eksjöhus har läger och han använder mycket tid med just Strava.
– Dessutom är jag discgolf-fan. Jag gillar att spela på fritiden, säger han.
– Idag kan jag leva på skidåkningen även om det inte är ett fett liv. Men från att inte få några pengar alls känns det bra att kunna leva på idrotten. Givetvis skulle jag vilja ha mer och trygga framtiden lite mer, men just nu är det ingen stress med ekonomin.
Däremot har inte Axel Jutterström några klara planer på vad han skall göra efter karriären.
För först skall han vinna Vasaloppet.
Och få sin bild på väggen i Vasaloppets Hus.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Ytterligare svenskt storteam försvinner från Ski Classics

    by Maja Eriksson
    26.05.2026
  • 1

    Skrällen: Doldisen spurtade ner totalledaren

    by Noah Rådmark
    30.01.2026
  • 240202 Lisa Vinsa, Piteå Elit SK under damernas sprint i Ford Smart Energy Cup den 2 februari 2024 i Åsarna.
    1

    Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • 1

    Svenskan fortsätter i Northugs team

    by Maja Eriksson
    14.05.2026

Fler artiklar

  • Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    Förra veckan avslöjade hon att den traditionella karriären är över. Nu har Lisa Vinsa skrivit på för ett norskt topplag i Ski Classics.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • Så gick det under midsommarhelgens tävlingar

    av Maja Eriksson
    22.06.2026
  • Succé för skidåkarparet – VM-medalj och svenskt rekord

    av Maja Eriksson
    21.06.2026
  • Anmälan är nu öppen för Skinnarloppet 2027

    av Leandro Lutz
    21.06.2026
  • Kläbo fick ja, Iversen måste stanna hemma

    av Ingeborg Scheve
    20.06.2026