Nu avgörs kampen om att bli bästa svenska i vinterns Ski Classics

av Mårten Lång • 12.04.2024
Tidigare i vintras tog hon karriärens första pallplats i Ski Classics. Inför lördagens finallopp har Sofie Elebro kopplat ett grepp om att bli bästa svenska i Ski Classics.

Tidigare i vintras tog hon karriärens första pallplats i Ski Classics. Inför lördagens finallopp har Sofie Elebro kopplat ett grepp om att bli bästa svenska i Ski Classics.

Tidigare i vintras tog hon karriärens första pallplats i Ski Classics. Inför lördagens finallopp har Sofie Elebro kopplat ett grepp om att bli bästa svenska i Ski Classics.

En tävling återstår av den femtonde säsongen av Ski Classics. Detta är hundrakilometersloppet Janteloppet i norska Mosetertoppen på lördagen.

Många av västarna är om inte klara så åtminstone väldigt nära att ha säkrats av sina framtida och slutliga ägare (läs mer här).

För Sofie Elebros del är det ingen väst som står på spel, men väl den stora prestigen i att bli bästa svenska. Och det är mycket som talar för att så är fallet.

Elebro är fyra i totalen, detta 22 poäng före Karolina Hedenström. I helgen är det en annan poängberäkningstabell än i vanliga fall; detta betyder att det skiljer en poäng per placering; vilket betyder att Hedenström måste vara 23 placeringar före Elebro för att passera henne.

— Jag skulle vara väldigt nöjd om jag skulle lyckas med att bli bästa svenska. Och ser jag på säsongen som helhet hade jag som mål att ta en pallplats, och att kontinuerligt vara en topp-5-åkare. Och jag är nöjd med att jag har åkt bra i både längre och kortare lopp, säger Elebro som nu gör sin sjätte säsong i Ski Classics.

I slutet av artikeln kan du se tidigare slutplaceringar och dessutom ”placering i svenskligan”. Och i båda fallen är det tydliga kliv framåt för 31-åringen.

— Jag har mina lagkamrater och mitt team att tacka för mycket. De har hjälpt mig att utvecklats. Ser man på träningsmässiga förändringar har jag jobbat mycket för att utveckla stakningen uppför tillsammans med min tränare Marthe (Kristoffersen). Där var jag för dålig förra säsongen. Nu har jag jobbat på att ta kortare tag; inte gå så djupt. På det sättet kan jag använda mer ”rätt muskler”. Dessutom har jag kört mer styrka för mage och höft och det har hjälpt mig, säger Elebro.

Hur ser du på den bana som väntar på Janteloppet?

— Det ser ut att vara en tuff bana. Inledningen med den flacka delen ska passa mig bra, och det borde även klättringarna göra om det inte blir för mjukt underlag. Och planen är definitivt att staka, säger Elebro.

Här är Sofie Elebros slutplaceringar i Ski Classics
23-24 – Ligger 4 (bästa svenska)
22-23 – 13 (sjätte svenska)
21-22 – 6 (fjärde svenska)
20-21 – 8 (femte svenska)
19-20 – 8 (fjärde svenska) 
18-19 – 6 (tredje svenska)
Säsongerna tidigare än detta åkte hon bara enstaka lopp under respektive säsong. Ski Classics-debuten var Årefjällsloppet 2014 då hon åkte in som fjortonde.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    24.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Delade inte ut gåvor på hemmaplan

    by Kjell-Erik Kristiansen
    25.08.2026
  • 1

    Direkt från OS till Vasaloppet – vill ha revansch

    by Maja Eriksson
    24.02.2026

Fler artiklar

  • Flyttade till Norge och ändrade allt – blev en vinnare

    För ett år sedan var han över en halv minut efter. Nu står han högst upp på pallen – före Klæbo och flera av världens bästa. I fjol tog han hjälp av succétränaren bakom Mattis Stenshagen och flyttade till Oslo för att lära av de bästa. I söndags besegrade han dem. Både konkurrenter och kommentatorer gapade av förvåning.
    av Ingeborg Scheve
    28.08.2026
  • OS-mästaren skippar världscupen – har fått smaken på cykel

    av Ingeborg Scheve/langd.se
    27.08.2026
  • Juniorvärldsmästaren kan förlora hela karriären

    av Ingeborg Scheve
    27.08.2026
  • Wolfgangs intåg splittrar landslaget – flera hoppar av

    av Ingeborg Scheve
    27.08.2026
  • Kobberløpet 2027 öppnar anmälan den 1 september

    av Leandro Lutz
    26.08.2026