Reistadløpet och Summit 2 Senja avslutar säsong XVI

av Langd.se/ Ski Classics • 28.03.2025
Ski Classics avslutningshelg i med Reistadløpet och Summit 2 Senja.
Nu är det dags för den avslutande tävlingshelgen i Ski Classics för säsongen med Reistadløpet på lördag och Ski Classics Grand Finale Summit 2 Senja på söndag

Nu är det dags för den avslutande tävlingshelgen i Ski Classics för säsongen med Reistadløpet på lördag och Ski Classics Grand Finale Summit 2 Senja på söndag

Den sista tävlingshelgen i Ski Classics Pro Tour, säsong XVI, startar på lördagen den 29 mars 2025 med det 46 km långa Reistadløpet, säsongens 13:e lopp och en av seriens mest krävande banor.

Det 46 kilometer långa långloppet startar i Setermoen, i Bardu kommun i Norge, och går genom arktiska landskap och över bergstoppar innan åkarna når mållinjen i Bardufoss i Målselv kommun.

Banan innehåller utmanande bergsklättringar, men bjuder också på en hisnande vacker utsikt. Hittills är dock Johan Hoel från Team Ragde Charge den enda åkaren som har vunnit loppet enbart genom stakning – en bedrift han uppnådde under säsong XV (2024).

Läs också: Hoel tog karriärens första seger – historisk när han vann på blanka skidor

Reistadløpet har redan blivit en riktig klassiker i Ski Classics Pro Tour-serien. Det är en episk bana, där Orta-stigningen dessutom är en av de fyra ikoniska klättringarna i Pro Tour. Efter Orta öppnar fjälllandskapet upp sig, och när åkarna passerar folkfesten vid Kampenhytta får de flesta sannolikt gåshud innan de tar sig ner mot mållinjen i Bardufoss.

Läs också: Hur stor chans har Ebba Andersson att vinna på lördag?

Reistadløpet – Ski Classics Pro Tour, Event 13

  • Datum: Lördag 29 mars 2025
  • Plats: Setermoen–Bardufoss, Norge
  • Distans: 46 km, klassisk teknik
  • Starttid: 10:00 CET (herrar), 10:05 CET (damer)
  • SC Sprintar: 1
    • Storlømyra: km 5
  • SC Klättringar: 1
    • Orta (Ikonisk klättring): km 13
  • Total stigning: 1225 m
  • Förra årets vinnare:
    • Astrid Øyre Slind2:20:32.7
    • Johan Hoel2:01:15.3
  • Hemsida: Reistadløpet
  • SC Play: Reistadløpet

Mer information om Reistadløpet finns HÄR.

Karta och banprofil


Ski Classics Grand Finale – Summit 2 Senja

Ski Classics Grand Finale Summit 2 Senja är det 14:e och sista loppet i Pro Tour säsong XVI. Här samlas Pro Team-åkarna och deras team för att fira säsongsavslutningen söndagen den 30 mars 2025.

Det 60 kilometer långa långloppet startar i Bardufoss och går i mål i Finnsnes, och passerar genom fantastiska landskap. Summit 2 Senja är ett lopp som går från bergen till fjordarna och inkluderar ytterligare två kommuner: Sørreisa och Senja.

Grand Finale Summit 2 Senja introducerades i Pro Tour under säsong XIV och fick redan under sin första upplaga stor uppmärksamhet och erkännande. Evenemanget belönades nämligen med titeln ”Årets bästa lopp” i Ski Classics.

Grand Finale Summit 2 Senja – Ski Classics Pro Tour, Event 14

  • Datum: Söndag 30 mars 2025
  • Plats: Bardufoss–Finnsnes, Norge
  • Distans: 60 km, klassisk teknik
  • Starttid: 08:30 CET (herrar), 08:35 CET (damer)
  • SC Sprintar: 1
    • Johannesmyra: km 11
  • SC Klättringar: 1
    • Magdaskaret (Ikonisk klättring): km 55
  • Total stigning: 1357 m
  • Förra årets vinnare:
    • Magni Smedås3:10:33.0
    • Martin Løwstrøm Nyenget2:45:08.0
  • Hemsida: Grand Finale Summit 2 Senja
  • SC Play: Grand Finale Summit 2 Senja

Mer information om Grand Finale Summit 2 Senja finns HÄR.

Karta och banprofil

Ikoniska klättringar

De ikoniska klättringarna ger extra prestige till de mest utmanande klättringarna i Ski Classics. Under säsong XVI finns det totalt fyra ikoniska klättringar. Denna helg är det alltså dags för den tredje och fjärde: Orta-klättringen i Reistadløpet och Magdaskaret-klättringen i Grand Finale Summit 2 Senja.

Den ikoniska klättringen, som introducerades under säsong XIV, är en kategori i Ski Classics poängtabell och används i syfte att lyfta fram de mest spektakulära och utmanande klättringarna i Pro Touren.

Tanken bakom denna kategori är att alla klättringar skiljer sig åt – vissa är brantare, medan andra har en mer historisk betydelse. Ski Classics vill öka intresset för dessa utmaningar och ger därför de starkaste åkarna lite extra belöning.

Poängen för en ikonisk klättring är nämligen 50 % högre än en vanlig klättring. Vinnaren får alltså 45 poäng istället för 30 i klättringstävlingen.

Ikoniska klättringar – Säsong XVI

Marcialonga – Ski Classics Pro Tour, Event 6

  • Datum: 26 januari 2025
  • Klättring: Cascata, från 830 till 990 m ö.h., 2 km lång. Den största utmaningen är att den kommer efter 68 km tävling.

Birkebeinerrennet – Ski Classics Pro Tour, Event 11

  • Datum: 15 mars 2025
  • Klättring: Raudfjellet, från 300 till 880 m ö.h., 19 km lång. Den är inte den brantaste, men tempot är ofta högt redan från start.

Reistadløpet – Ski Classics Pro Tour, Event 13

  • Datum: 29 mars 2025
  • Klättring: Orta, från 136 till 575 m ö.h., 6 km lång, med många mycket branta partier och kortare flacka avsnitt emellan.

Grand Finale Summit 2 Senja – Ski Classics Pro Tour, Event 14

  • Datum: 30 mars 2025
  • Klättring: Magdaskaret, den senaste ikoniska klättringen som introducerades under säsong XV. Den är avgörande i Grand Finale, och även denna säsong förväntas bjuda på stor dramatik.

Ski Classics Pro Tour, Säsong XVI (2024/2025)

Nästa tävlingar är Reistadløpet lördagen den 29 mars och Grand Finale Summit 2 Senja söndagen den 30 mars. Dessa lopp utgör de 13:e och 14:e samt de sista tävlingarna i Ski Classics Pro Tour säsong XVI.

Säsong XVI av Ski Classics Pro Tour består alltså av 14 evenemang under 10 evenemangshelger i 6 länder och startade i Bad Gastein, Österrike, den 13 december 2024 med Pro Team Presentation och avslutas i Finnsnes, Norge, med Ski Classics Grand Finale Summit 2 Senja den 30 mars 2025.

Ski Classics Pro Tour Säsong XVI (2024/2025)

  • Event 0: Fredag, 13 december 2024 – Ski Classics Pro Team Presentation XVI – Bad Gastein, Österrike
  • Event 1: Lördag, 14 december 2024 – Bad Gastein ITT – Sportgastein, Österrike, 7 km
  • Event 2: Söndag, 15 december 2024 – Bad Gastein Criterium – Sportgastein, Österrike, 36 km
  • Event 3: Lördag, 11 januari 2025 – 3 Zinnen Ski Marathon – Sexten, Italien, 60 km
  • Event 4: Söndag, 12 januari 2025 – La Venosta ITT Kapron-Melago – Val Venosta, Italien, 12 km
  • Event 5: Lördag, 18 januari 2025 – Engadin La Diagonela – Pontresina-Zuoz, Schweiz, 55 km
  • Event 6: Söndag, 26 januari 2025 – Marcialonga – Trentino, Italien, 70 km
  • Event 7: Söndag, 9 februari 2025 – Jizerská50 – Bedřichov, Tjeckien, 50 km
  • Event 8: Lördag, 15 februari 2025 – Grönklitt Criterium 61 – Orsa Grönklitt, Sverige, 61 km
  • Event 9: Söndag, 16 februari 2025 – Grönklitt ITT – Orsa Grönklitt, Sverige, 12 km
  • Event 10: Söndag, 2 mars 2025 – Vasaloppet – Sälen-Mora, Sverige, 90 km
  • Event 11: Lördag, 15 mars 2025 – Birkebeinerrennet – Rena-Lillehammer, Norge, 54 km
  • Event 12: Lördag, 22 mars 2025 – Marcialonga Bodø – Valnesfjord, Norge, 50 km
  • Event 13: Lördag, 29 mars 2025 – Reistadløpet – Setermoen-Bardufoss, Norge, 46 km
  • Event 14: Söndag, 30 mars 2025 – Grand Finale Summit 2 Senja – Bardufoss-Finnsnes, Norge, 60 km

För mer information om Ski Classics Pro Tour, besök även skiclassics.com.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Ytterligare svenskt storteam försvinner från Ski Classics

    by Maja Eriksson
    26.05.2026
  • 1

    Skrällen: Doldisen spurtade ner totalledaren

    by Noah Rådmark
    30.01.2026
  • 1

    Svenskan fortsätter i Northugs team

    by Maja Eriksson
    14.05.2026
  • 1

    Värvningsbomben: Team Engcon plockar in Vasaloppsvinnaren

    by Maja Eriksson
    02.05.2026

Fler artiklar

  • JVM-åkare borta en hel säsong – nu klar för storklubb

    19-åringen från Finspång ingick i det svenska stafettlaget som var 6:a på JVM i 2025 och hon vann JSM 2024. Hon har dock varit borta i över ett år med en mystisk skada. Nu byter hon till storklubben Falun Borlänge SK och blir klubbkompis med pojkvännen. Och hoppas komma tillbaka i landslaget.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.06.2026
  • Längdåkare med seger i ny sport

    av Langrenn.com
    01.06.2026
  • Birken ändrar kravet på ryggsäck – över 30 år sedan sist

    av Ingeborg Scheve
    31.05.2026
  • Fullt krig i landslaget: Succétränare säger upp i protest

    av Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • Skidprofilerna som springer Stockholm Marathon

    av Langd.se
    29.05.2026