Så mönstrar Lager 157 Ski Team under vinterns Ski Classics

av Mårten Lång • 27.05.2024
I dag inledde Lager 157 Ski Team barmarkssäsongens första läger. Och en av punkterna var att presentera vinterns tävlingsuppställning: — Vi bygger till stor del vidare på det starka lag vi har, säger teamchef Anton Järnberg.

I dag inledde Lager 157 Ski Team barmarkssäsongens första läger. Och en av punkterna var att presentera vinterns tävlingsuppställning: — Vi bygger till stor del vidare på det starka lag vi har, säger teamchef Anton Järnberg.

I dag inledde Lager 157 Ski Team barmarkssäsongens första läger. Och en av punkterna var att presentera vinterns tävlingsuppställning: — Vi bygger till stor del vidare på det starka lag vi har, säger teamchef Anton Järnberg.

Förrförra säsongen vann Lager 157 Ski Team hela nio tävlingar i Ski Classics. I samtliga fall var det Emil Persson som var snabbast över mållinjen i en av de mest imponerade tävlingssäsongerna genom tiderna i Ski Classics.

Den gångna säsongen blev inte lika segerrik för Lager 157 Ski Team, men laget vann tre av de absolut tyngsta titlarna. Detta då Runar Skaug Mathiesen vann Marcialonga och Torleif Syrstad vann både Vasaloppet och Grand Finale Janteloppet.

Syrstad kommer till kommande säsong att tävla i ett annat team, vilket är dock ännu inte officiellt.

Lager 157 Ski Team har i dag inlett barmarkssäsongens första träningsläger i Ulricehamn.

— Vi kör ett längre rullskidpass per dag. Sen kör vi ett löprace som vi kör vår och höst varje år. Men i stora hela handlar det om att rulla igång barmarkssäsongen, säger teamchef Anton Järnberg.

Dessutom presenterar teamet uppställningen inför kommande vinter. Sedan tidigare står det klart att Jenny Larsson ansluter från Team Ragde Charge och att Torleif Syrstad alltså byter team.

På damsidan kommer fyra åkare att finnas med under barmarkssäsongen men där kommer det bli tre som åker Ski Classics till vintern.

— Vi kommer att köra ”uttagning” under sommarmånaderna. Exakt hur upplägget kommer att se ut får vi återkomma till. Vi är väldigt glada att kunna satsa vidare på vårt unga och lovande damgäng och så addera Jenny Larsson där, säger Järnberg.

På herrsidan är det samma uppställning som förra säsongen, bortsett då Syrstad:

— Det är inget att sticka under stolen med, vi hade gärna haft Torleif kvar men där hittade vi ingen lösning. Och vi har ett starkt lag som den gångna säsongen i kanske framför allt Marcialonga och Vasaloppet visade styrkan just som lag, säger Järnberg.

Alvar Myhlback jublar tillsammans med Torleif Syrstad där Lager 157 Ski Team-duon slutade trea respektive etta i Vasaloppet. Foto: Nordic Focus

Hur mycket kommer Alvar Myhlback vara med?
— Han är med på lägret nu, och han kommer att finnas med några läger under barmarkssäsongen. Och han trivs ju verkligen i det här gänget. Sen kommer vi att se honom i Ski Classics till och från under vintern. Men både hans och vårt mål är att vi ska hjälpa honom i hans satsning på de traditionella distanserna och han vill ju till VM i Trondheim. Sen räknar jag med att vi kommer att se honom i Ski Classics framför allt under senare delen av säsongen, och när möjligheten att ha honom med som ungdomsåkare kom så underlättar det ju vårt lagbygge, säger Järnberg.

Att det är nio svenska åkare av de tio i ”sommartruppen”; är det en slump?
— Nej, det är det ju inte. Vi är ju ett svenskt lag som varit tydliga med att vi vill satsa på svenska åkare. Men vi har ju fortfarande ett norskt inslag, och det är absolut så att de norska åkare vi haft i truppen har hjälpt oss att ta de kliv som vi gjort, säger Järnberg.

Här är Lager 157 Ski Teams uppställning
Damer

Karolina Hedenström
Jenny Larsson
Anja Stolpe
Linnea Johansson

Herrar
Emil Persson
Runar Skaug Mathisen
Oskar Kardin
Marcus Johansson
Nils Persson
Alvar Myhlback 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Långloppsstjärnan knäckte Poromaa i SM-loppet

    by Maja Eriksson
    05.10.2025
  • 1

    Hyllar svenska stjärnan: – Det är bara att säga ”se och lär”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    18.10.2025
  • Vilar det en vädermässig förbannelse över Vasaloppet?
    1

    Vasaloppets förbannelse – Kan 2024 upprepa sig?

    by Max Östlund
    24.02.2025
  • Max Novak ligger i toppen av Ski Classics
    1

    Flyttat ihop med lagkamraten: ”Vi kommer träna de flesta passen tillsammans”

    by Maja Eriksson
    14.10.2025
  • 1

    Myhlback fortsätter dominera

    by Maja Eriksson
    21.09.2025

Fler artiklar

  • Skidskyttestjärnan tvingades lägga av – nu väntar hon tvillingar

    För två år sedan tvingades hon avsluta karriären på grund av allvarliga hälsoproblem. Nu väntar skidskyttestjärnan tvillingar.
    av Ingeborg Scheve
    24.10.2025
  • Team GS8 är redo för nästa steg i Ski Classics

    av Langd.se
    24.10.2025
  • FIS beslut: Då tas könstesterna i bruk i skidsporten

    av Langd.se
    23.10.2025
  • Sergraren Jenny Larsson ger träningstips inför Tjejvasan 2026

    av Vasaloppet/langd.se
    23.10.2025
  • Team Andiamo Fleischer Finans redo för sin andra säsong i Ski Classics

    av Langd.se
    23.10.2025