Slagit personbästa efter utmattningen: ”Jag är lite mer rimlig”

av Maja Eriksson • 21.01.2025
24-åringen som tävlar för Ski Team Göhlins i Ski Classics, har inlett säsongen med ett personbästa när hon slutade på en 14:e plats i Bad Gastein ITT. Det efter ett tufft år med överträning och utmattning.
24-åringen som tävlar för Ski Team Göhlins i Ski Classics, har inlett säsongen med ett personbästa när hon slutade på en 14:e plats i Bad Gastein ITT. Det efter ett tufft år med överträning och utmattning.

Hilda Löf är en del av det svenska långloppsteamet, Ski Team Göhlins i Ski Classics. Hon har haft en bra start på säsongen med bland annat en 14:e plats, som också är ett nytt personbästa för Smålandstjejen. Det senaste året har Hilda utvecklat sina svagheter.

– Jag har känt på träning att på de lättåkta och snabba partierna, där har jag verkligen höjt mig, säger hon till langd.se och fortsätter:

– Det har kommit naturligt av den träningen jag gjort. Vi har jobbat mycket med styrketräning, power, snabbhet och impulser. Jag har blivit starkare, mer explosiv och bättre i de lättåkta delarna.

Läs också: Efter bytet till långlopp: ”Jag lär mig saker varje lopp”

Gick in i väggen

Men för ett och ett halvt år sedan såg det tyngre ut. Efter Alliansloppet 2023 fick hon bryta helt efter en tid som gått väldigt tungt och resultatmässigt sämre än tidigare. Sambon Johannes Eklöf var under den perioden lagkamrat med Alfred Buskqvist i Team Ramudden och han försökte få råd och tips hur de skulle göra. Sedan dess är Alfred Buskqvist hennes tränare.

– Det var ”Affe” som kunde se allt utifrån, och såg att jag var övertränad och utmattad. Efter det fick jag prata med honom, sen blev det att vi började samarbeta, han hjälpte mig på banan igen. Och sedan dess har vi jobbat framåt, säger hon och hyllar sin tränare:

– Det är väldigt skönt att ha Alfred och jag tycker att han är väldigt bra som tränare. Det ger mig ett lugn att ha honom och att det är någon som kan vara klok åt mig, när jag inte klarar av att vara det själv.

Ökat kvaliteten på träningspassen

Men flera års träning med för lite energi blev för mycket och förra säsongen tävlade Hilda bara en handfull gånger.

– Jag har varit övertränad och tränat ganska hårt i många år med för lite energi. Så vi har först behövt få kroppen att fungera igen. Jag har inför den här säsongen tränat mindre än tidigare, men haft väldigt bra kvalitet på de allra flesta passen. Det är lättare att utveckla de kvaliteterna när man har överskottsenergi.

Därför har säongsinledningens framgångar kommit lite oväntat.

– Det blev verkligen en säsong som försvann, men som också var en investering långsiktigt. Det var fortfarande inte den här säsongen som jag hade trott att jag skulle gått så här pass mycket framåt. Utan det kanske är på ännu längre sikt som vi tänker att jag ska bli bättre, förklarar hon och fortsätter:

– Sen har det varit jättekul att det varit tydligt att jag blivit bättre redan till den här säsongen.

Läs också: ”Det var varken sten eller grus”

Ser fram emot Vasaloppet

Hur känns det nu? Känner du dig återställd från utmattningen?

– Det är svårt att säga, för man kan ju bra jämföra med sig själv. Men jag mår absolut mycket bättre. Jag är lite mer rimlig. Istället för att bara köra på, köra på, och köra på och inte lyssna när jag känner mig trött. Nu kan jag vara snällare mot mig själv allmänt, och känna att idag behöver jag slappa lite. Jag kanske inte behöver göra alla de här sakerna idag. Det är väldigt skönt att ha en tränare som styr lite, annars är det lätt att man bara pushar sig själv.

Inför den här säsongen hade hon som bäst varit 27:a i Ski Classics, men nu är hennes personbästa en 14:e plats. Nu ser hon speciellt fram emot loppen som kommer köras på hemmaplan.

– Tjejvasan och Vasaloppet passar mig väldigt bra. Så de tävlingarna ser jag mycket fram emot. Det finns väldigt mycket roligt som väntar, säger hon avslutningsvis.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Succén fortsätter för Malva – tog ny medalj

    Malva Niséns succé i Europaungdoms-OS fortsätter. Idag tog hon ytterligare en medalj i Georgien.
    av Maja Eriksson
    13.02.2025
  • Viggo Möller kör hela Vasaloppet

    av Pressmeddelande
    13.02.2025
  • Arrangören stolt över Bolshunov i Moonlight Classic

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    13.02.2025
  • Mixed-stafett i Lenzerheide 2025 – Frankrike överlägsna

    av Max Östlund
    12.02.2025
  • Grönklitt Criterium 61 och ITT – Ski Classics Live Sessions idag 15:00

    av Langd.se/ Ski Classics
    12.02.2025