Stina Nilsson vann debuten – överlägsen i avslutningen

av Maja Eriksson • 22.09.2024
Inför Klarälvsloppet handlade mycket om Stina Nilssons långloppsdebut. Hon visade att hon blir att räkna med när hon spurtade hem segern.

Inför Klarälvsloppet handlade mycket om Stina Nilssons långloppsdebut. Hon visade att hon blir att räkna med när hon spurtade hem segern.

Sedan Stina Nilsson aviserade att hon skulle byta till långlopp, har debuten fått vänta. Under Klarälvsloppet visade hon upp sig direkt när hon vann spurtpriset i Munkfors.

Med drygt en mil kvar av loppet höjde Emilie Fleten farten. De två som orkade hänga på var Stina Nilsson och Jenny Larsson. Under den sista milen avlöste rycken varandra. Fleten stod för de flesta men Stina Nilsson hängde på och låg tätt i rygg.

Med tre kilometer kvar påbörjade Emilie Fleten en långspurt. Jenny Larsson fick släppa direkt medan Stina Nilsson klistrade sig fast i ryggen på norskan.

Överlägsen i spurten

Väl inne i centrala Karlstad var Stina Nilsson överlägsen i spurten och tog sin första seger som långloppsåkare.

– Jag är så himla nöjd. Det var riktigt taktikkörning från Ramudden. Jag har åkt och varit fokuserad hela vägen för att kunna göra motattacker, säger Stina Nilsson till TV4 efter målgång.

– Om man har en dag som idag är det bara taktiskt kul spel att läsa och lösa. Det här var första gången i sommar som jag kör med tjejer, har bara tränat med Ragde-killarna och Emil (Nykvist, sambo). Ett jättebra kvitto.

”Speciellt lopp”

Dubbla Vasaloppsvinnaren Emilie Fleten höll farten på slutet men hade inget att sätta emot Stina Nilsson på upploppet.

– Man känner att när man har med sig Stina in på ett upploppet och vet hur hon är i en spurt, så vet jag att jag kanske inte har något att sätta emot där, säger tvåan, Emilie Fleten till TV4 och fortsätter:

– Det är ett speciellt lopp och vi kommer inte gå sådana här söndagsturer till vintern.

Här hittar du fullständiga resultat.

Topp 5 damer

  1. Stina Nilsson, Team Ragde Charge, 3:56:03.2
  2. Emilie Fleten, Team Ramudden, +1.8
  3. Jenny Larsson, Lager 157 Ski Team, +11.1
  4. Julie Kvale Støstad, Team Ramudden, +2:54.3
  5. Hedda Bångman, eD system Vltava Fund Team, +2:54.7

Om du missade loppet eller bara vill se det igen, klicka här för att komma till SC Play.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    21.01.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Skrällen: Doldisen spurtade ner totalledaren

    by Noah Rådmark
    30.01.2026
  • 1

    Ski Classics-åkaren starkast i Vasaloppet China

    by Maja Eriksson
    04.01.2026
  • 1

    Svenska framgångar i Italien

    by Maja Eriksson
    12.01.2026

Fler artiklar

  • OS 2026: Komplett guide inför herrarnas 20 km distans

    Den längsta distansen är en av de svåraste att förutse för skidskyttarna. Det är det enda loppet utan straffrundor – och det är också loppet där du får mest tillbaka för att vara en bra skytt. Det är svårt att ta igen en hel minut i spåret. Men det är vad som krävs om du missar ett skott.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.02.2026
  • OS 2026: Komplett guide inför sprinten

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.02.2026
  • Får de bästa tipsen hemma – i två länder

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.02.2026
  • Dessa får chansen i OS-sprinten

    av Langd.se
    09.02.2026
  • Ski Classics-åkarna dominerade Engelbrektsloppet

    av Maja Eriksson
    09.02.2026