Stora förändringar i Team Ragde Charge – bara topptrion stannar

av Mårten Lång • 08.05.2024
Det blir ett till stora delar nytt Team Ragde Charge under kommande säsong av Ski Classics. Nu står det klart att sex av de nio åkare som körde för det norska toppteamet förra säsongen kommer att tävla vidare i andra team.
Det blir ett till stora delar nytt Team Ragde Charge under kommande säsong av Ski Classics. Nu står det klart att sex av de nio åkare som körde för det norska toppteamet förra säsongen kommer att tävla vidare i andra team.
Det blir ett till stora delar nytt Team Ragde Charge under kommande säsong av Ski Classics. Nu står det klart att sex av de nio åkare som körde för det norska toppteamet förra säsongen kommer att tävla vidare i andra team.

Sex av de nio löpare som utgjorde laget i Team Ragde Charge den gångna vintern kommer inte att stå på startlinjen i den rödsvarta dressen när kommande säsong drar igång. Det är en konsekvens av att lagets ägare, Anders och Jörgen Aukland, har en tydlig vision för laget, och är därför ett helt medvetet val.

– Det viktigaste för oss är att vinna skidlopp och göra avtryck i loppen, och gärna de tre största: Marcialonga, Vasaloppet och Birken, säger teamchef Jörgen Aukland till Langrenn.com.

De tre Ragde-åkarna som tog den totala pallplatsen i vinterns Ski Classics, Johan Hoel, Kasper Stadaas och Andreas Nygaard, tog totalt åtta vinster och sex andraplatser i vinter, inklusive två trippelvinster.

– De tre har dominerat herrklassen i vinter. Två trippelsegrar på samma säsong har inget annat lag klarat av och vi hade kanske kunnat ta ännu fler pallplatser om inte Andreas hade varit skadad från januari till mars, säger Aukland och tillägger:

– Men vi vann inte Marcialonga och Vasaloppet, som var två av våra huvudmål, och vi är fortfarande hungriga.

Att skära i och vässa laget Aukland förklarar att detta mål innebär att laget måste göra vissa val.

– För att uppfylla de mål vi och våra sponsorer har är vi beroende av att ha löpare som klarar av det och vi ser att det kostar pengar att ha bra åkare i laget. Sedan kan vi inte ha för många åkare, vi måste ha en utmärkt kemi mellan åkare, och vi måste ha åkare som inte står för långt ifrån varandra nivåmässigt, säger han.

Sex av de åkare som körde för Team Ragde Charge förra säsongen kommer alltså inte att göra det i vinter. Det gäller Torgeir Sulen Hovland, Karstein Johaug, Anikken Gjerde Alnæs och Jenny Larsson, samt ungdomslöparna Oskar Opstad Vike och Solveig Støverud Lie.

Jenny Larsson har redan nu presenterats av Lager 157 Ski Team

För ungdomsåkarna handlar det om att vilja återgå till de traditionella distanserna.

Samtidigt som Aukland tackar av sex åkare har teamet även adderat till två nya nyckelspelare. Den av de två som presenterats är Stina Nilsson

Efter sex mycket framgångsrika år i längdskidåkningen, med bland annat OS-guld och en rad VM-medaljer, bytte Nilsson till skidskytte inför säsongen 2020/21, utan att nå de stora resultaten där. Förra veckan blev det klart att den svenska skidstjärnan är klar för längdskidåkning, och att hon skrivit på ett tvåårskontrakt med Team Ragde Charge.

– Stina Nilsson är oerhört spännande. Och när vi intervjuade henne blev vi ännu mer imponerade. Det var flera saker vi lade märke till, men framför allt att hon har en fin balans mellan å ena sidan lugn och självförtroende och å andra sidan intresse och nyfikenhet, säger Aukland och tillägger:

– Men det blev en dragkamp om henne. Vi var tre lag som kämpade för att få henne, så vi är väldigt nöjda med att hon valde oss till slut.

Fokuseringen på individuella segrar och den gula tröjan får till följd att Team Ragde Charge nedprioriterar lagtävlingen i Ski Classics.

– Om vi ​​skulle samla så många poäng som möjligt i lagtävlingen så måste vi ställa upp vårt lag helt annorlunda för att göra det bra där, säger Aukland, och utvecklar:

Han påpekar att som regelverket är i lagtävlingen så ska ett lag bland annat ha med löpare från länder utanför Norge och Sverige, ha en eller flera ungdomslöpare och ställa upp så många löpare som möjligt i varje lopp. Kravet för att ha licens som proffslag är att laget består av minst fyra löpare och minst två kvinnor och två män.

– Vi börjar vinna skidlopp, inte för att ha så många löpare som möjligt som kan ta poäng. För oss som lag är det segrar som är det viktigaste, säger Aukland.

Ambitionen att vinna så många lopp som möjligt, och gärna alla de mest prestigefyllda, gör också att laget sänker prioritet på den gröna spurttröjan. Det har varit ett huvudfokus för Anikken Gjerde Alnæs. Tidigare i veckan stod det klart att Anikken Gjerde Alnes kommer att fortsätta sin Ski Classics-karriär i ett annat team.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Novak mordhotades på sociala medier – polisanmäler

    Max Novak diskades i Birkebeinerrennet efter gruff vid målgången. Novak har efter incidenten mottagit mordhot på sociala medier, som han nu polisanmält.
    av Maja Eriksson
    18.03.2025
  • Vallachefen inför tävlingarna i Tallinn – ”Ska bli spännande att se”

    av Max Östlund
    18.03.2025
  • Den svenska truppen till säsongsavslutningen i Holmenkollen

    av Pressmeddelande
    18.03.2025
  • Diskningen i Birken – långloppsstjärnan kan gå miste om 300 000

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    18.03.2025
  • Krönika: – Generation Alvar är framtiden

    av Torbjörn Nordvall
    18.03.2025