Teamchefen om Ebba Anderssons betydelse: ”Har bidragit”

av Maja Eriksson • 18.09.2025
Ebba Andersson avslutade förra säsongen med att vinna två lopp i Ski Classics för Team Engcon. Nu berättar teamchefen Jörgen Ulvang om hennes betydelse för laget.

Ebba Andersson avslutade förra säsongen med att vinna två lopp i Ski Classics för Team Engcon. Nu berättar teamchefen Jörgen Ulvang om hennes betydelse för laget.

Team Engcon dominerade Ski Classics under fjolåret och vann totala cupen i både dam och herrklassen. I slutet av vintern fick man förstärkning när Ebba Andersson avslutade säsongen i långloppscupen.

Nu siktar Team Engcon mot en ny säsong, men teamchefen Jörgen Ulvang tror det kan bli svårt att slå förra årets resultat i totalen.

– Det är nästan omöjligt att toppa det sammanlagt, säger han till Langd.se.

Är ni teamet att slå kommande säsong?

– Det kan man säkert säga. Det är ett annat utgångspunkt än ifjol, konstaterar han.

Se också: Landslagsstjärnorna nobbar landslagets höghöjdsläger

Fokus på Grand Classics

Men i år kommer inte huvudfokus ligga på totalcupen.

– Vi har en önskan att sikta lite mer mot de största tävlingarna; Jizerska50, Vasaloppet, Marcialonga och Birkebeinerrennet, säger han och fortsätter:

– Det gäller att vara i form på de stora tävlingarna. Sen är det mycket som sker i mars, det gäller att vara väldigt bra förberedd och använda februari till att träna när det inte är så mycket tävlingar.

Team Engcon har inte gjort några stora förändringar inför vintern. Eddie Edström har slutat och Anton Mickelsen Elvseth kommer ta hans roll. På damsidan är Hanna Lodin och Anikken Gjerde Alnes igång för fullt.

Bland damerna finns dock ett par frågetecken. Det är fortfarande oklart om Ida Dahl kommer tävla, även fast hon står uppskriven i laguppställningen. Förra säsongen tog man även in Ebba Andersson i teamet.

Världsmästaren i laget

Hennes fokus kommer vara på OS, men planen är att avsluta säsongen i Ski Classics med teamet.

Hur har det varit att ha med Ebba på läger i sommar?

– Det har varit väldigt positivt att ha med henne. Hon är en väldigt glad och träningsvillig tjej som verkligen har bidragit till högre träningskvalitet men också socialt i laget, säger Jörgen och fortsätter:

– Inte minst för tjejerna, som blir lite mer sårbara när det är färre åkare i samma damgrupp som det ofta är i långloppsteamen.

Vad har hon bidragit med?

– Hon har otroligt mycket erfarenheter att bidra med till gruppen. Det har varit väldigt positivt för damerna men också för laget som helhet.

Hanna Lodin har presterat starkt

Svenska Hanna Lodin är en av åkarna i Team Engcon som visat framfötterna under sommaren. Nu hoppas Jörgen att hon ska ta ytterligare ett steg till vintern.

– Ja så som det har sett ut på rullskidor så har det varit ett bra kliv i rätt riktning. Sen måste det gå bra från nu och in mot vintern för att få ut potentialen på skidor.

Till helgen står stora delar av Team Engcon på startlinjen i Klarälvsloppet. Hanna Lodin och Anikken Gjerde Alnes är två av favoriterna inför loppet som sänds på TV4.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Ytterligare svenskt storteam försvinner från Ski Classics

    by Maja Eriksson
    26.05.2026
  • 1

    Skrällen: Doldisen spurtade ner totalledaren

    by Noah Rådmark
    30.01.2026
  • 1

    Svenskan fortsätter i Northugs team

    by Maja Eriksson
    14.05.2026
  • 1

    Värvningsbomben: Team Engcon plockar in Vasaloppsvinnaren

    by Maja Eriksson
    02.05.2026

Fler artiklar

  • JVM-åkare borta en hel säsong – nu klar för storklubb

    19-åringen från Finspång ingick i det svenska stafettlaget som var 6:a på JVM i 2025 och hon vann JSM 2024. Hon har dock varit borta i över ett år med en mystisk skada. Nu byter hon till storklubben Falun Borlänge SK och blir klubbkompis med pojkvännen. Och hoppas komma tillbaka i landslaget.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.06.2026
  • Längdåkare med seger i ny sport

    av Langrenn.com
    01.06.2026
  • Birken ändrar kravet på ryggsäck – över 30 år sedan sist

    av Ingeborg Scheve
    31.05.2026
  • Fullt krig i landslaget: Succétränare säger upp i protest

    av Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • Skidprofilerna som springer Stockholm Marathon

    av Langd.se
    29.05.2026