Tidigare fotbollsproffset vann Vasaloppet 45

av Max Östlund • 25.02.2025
Kristian Ek vinner Vasaloppet 45
Den tidigare fotbollsspelaren och triathleten stod för en kämpainsats i de utmanande förhållandena mellan Oxberg och Mora i Vasaloppet 45.

Den tidigare fotbollsspelaren och triathleten stod för en kämpainsats i de utmanande förhållandena mellan Oxberg och Mora i Vasaloppet 45.

Vasaloppet 45 genomfördes under torsdagen den 25:e februari i blöta förhållanden. Vasaloppsorganisationen gick under måndagen ut med att delar av Vasaloppsspåret var avstängt på grund av det milda vädret. Dagens tävling kunde dock genomföras trots att det var blött på sina ställen.

Läs även: Vasaloppets förbannelse – Kan 2024 upprepa sig?

Banan för Vasaloppet 45 går från Oxberg till Mora, precis som Vasaloppet 30. Men genom att runda Oxbergssjön får åkarna ihop 45 kilometer.

Snabbast i dagens lopp var den tidigare fotbollsspelaren Kristian Ek med en måltid av 2:06:14. Ek var som fotbollsspelare en intelligent mittback och spelade bland annat för GIF Sundsvall. Efter fotbollskarriären har Ek tävlat i Triathlon och Ironman där han har flera framskjutna placeringar.

I damernas lopp var Elvira Niva från IFK Kiruna snabbast med tiden 2:24:37.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 240202 Lisa Vinsa, Piteå Elit SK under damernas sprint i Ford Smart Energy Cup den 2 februari 2024 i Åsarna.
    1

    Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • 1

    Skrällvinnaren tar steget till Ski Classics på heltid

    by Maja Eriksson
    03.06.2026
  • Morten Eide Pedersen (NOR) - Ski Classics Bad Gastein Criterium - Bad Gastein (AUT).
    1

    Fick besked på Instagram – stod plötsligt utan team

    by Ingeborg Scheve
    01.07.2026
  • 1

    Myhlback byter skidmärke

    by Langd.se
    09.07.2026
  • 1

    Längdåkare med seger i ny sport

    by Langrenn.com
    01.06.2026

Fler artiklar

  • Poromaa föll på rullskidor – fördes till sjukhus

    Det var när William Poromaa var ute på ett träningspass som oturen var framme. 26-åringen fick köras till sjukhuset för undersökning och där konstaterades att fotleden var av.
    av Maja Eriksson
    05.07.2026
  • Slutade i april – nu är OS-profilen tillbaka i ny roll

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    05.07.2026
  • Välkomnar nya ledningen – men är inte en del av landslaget: ”Hade gärna varit med”

    av Maja Eriksson
    04.07.2026
  • Sundling öppnar för OS 2030: ”Skulle vara jättekul”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.07.2026
  • Stjärnan öppnar upp om motgångarna: ”En av de tråkigaste perioderna”

    av Ingeborg Scheve
    03.07.2026