Två pallplatser efter teamsprinten i Cogne

av Max Östlund • 31.01.2025
Johanna Hagström och Maja Dahlqvist firar efter två pallplatser i Cogne
Trots att både Edvin Anger och Jonna Sundling saknades på startlistan blev det två pallplatser till Sverige vid teamsprinten i Cogne.

Trots att både Edvin Anger och Jonna Sundling saknades på startlistan blev det två pallplatser till Sverige vid teamsprinten i Cogne.

Fredagsförmiddagen bjöd på teamsprint i Italienska Cogne där Sverige var vidare med alla fyra lag. Sverige hade starka lag till start men saknade bland annat Edvin Anger och Jonna Sundling.

Damer Lag 1

Johanna Hagström
Maja Dahlqvist

Damer Lag 2

Sofia Henriksson
Moa Lundgren

Herrar Lag 1

Calle Halfvarsson
Oskar Svensson

Herrar Lag 2

Johan Häggström
Måns Skoglund

Trots att de båda stjärnorna inte deltog blev det ändå två pallplatser till Sverige. Tack vare fina avslutningar av både herrarna och damerna lyckades de båda förstalagen knipa varsin pallplats.

Maja Dahlqvist stod för en fantastisk upphämtning när hon hämtade in fem positioner. Från plats sju till plats två på upploppet. Starkast av damerna var Jasmi Joensuu som tillsammans med Kerttu Niskanen utgjorde segrande laget, Finland 1.

Norge var endast en halv sekund efter Tyskland som var trea, med båda sina lag men slutade alltså utanför pallen.

Top 3 damlag

  1. Finland 1
  2. Sverige 1
  3. Tyskland 1

Kompletta resultat hittar du HÄR.

Även herrarnas lag ett stod för en fin prestation. Calle Halfvarsson lämnar över till Oskar Svensson som gör en taktiskt felfri sista sträcka och tar Sverige till bronsplatsen.

Inför herrarnas start fick Iivo Niskanen ett gult kort efter att ha tagit ett skejtskär för mycket i en av kurvorna. Det var Iivos andra gula kort för säsongen och det resulterade i att Finland 1, dessvärre diskades.

Vann gjorde Norge lag 1 med Even Northug och Erik Valnes.

Top 3 herrlag

  1. Norge 1
  2. Frankrike 1
  3. Sverige 1

Kompletta resultat hittar du HÄR.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    10.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    25.03.2026
  • 1

    Om fyra dagar är karriären över: ”Jag har lärt mig så mycket”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    26.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    21.01.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026

Fler artiklar

  • Avslutar karriären – nu coachar han svenska talanger

    Anton Persson har precis avslutat karriären. Nu är han coach för träningsgruppen Skidbryggan som lockar allt fler åkare.
    av Maja Eriksson
    16.04.2026
  • Avslutade säsongen starkt – nu lämnar 32-åringen topplaget

    av Maja Eriksson
    16.04.2026
  • Marcialonga utsett till Årets Evenemang

    av Leandro Lutz
    15.04.2026
  • Chockbeskedet: Succétränaren får sparken

    av Ingeborg Scheve
    15.04.2026
  • Klart med ny skyttetränare för skidskyttelandslaget

    av Maja Eriksson
    15.04.2026