”Vi går för hat-trick”
Runar Skaug Mathisen har haft en utmanande start på årets Ski Classics-säsong, med 27:e plats som bästa resultat hittills. Efter fjolårets triumf i Marcialonga, där han tog en av sina största segrar i karriären och hitttils enda i Ski Classics, har förväntningarna på honom varit höga. Trots detta har resultaten hittills inte speglat hans kapacitet. I de första tävlingarna har han kämpat med både tekniska problem och otur.
Under en presskonferens tidigare i veckan reflekterade Runar över sina insatser i inledningen av säsongen, där han bland annat brottades med en svag avslutning i Toblach och tekniska problem i La Diagonela, där han tvingades åka tio kilometer med endast en stav.
– I Toblach kände jag att den sista timmen var riktigt dålig, och jag vet inte varför. Men nu i La Diagonela bröt jag båda mina stavar och åkte med bara en stav i ungefär 10 kilometer. Så det var inte optimalt för resultaten, berättar Mathisen och fortsätter:
– Jag tror att jag är bättre än nummer 43, menar 31-åringen.
”Nu måste jag leverera”
Trots dessa hinder menar Runar att hans form är bättre än vad resultaten hittills visat. Mathisens träningsvärden, inklusive resultat på SkiErg-maskinen, indikerar dock att han är i god fysisk form.
– Mina resultat på stakmaskinen har varit lika bra som ifjol. Och när jag är ute och tränar känner jag mig riktigt stark. Så jag tror att jag är bättre än jag visat hittills. Men det är egentligen bara snack – Nu måste jag leverera, fastslår Mathisen.

Teamet betyder allt
Runar Skaug Mathisen vann Marcialonga 2024 efter en heroisk utbrytning efter det andra sprint-priset i Predazzo. Segern kom definitivt inte gratis. Teamets övriga åkare hade en stor del i Runars seger. Inför upploppet i Cavalese tillhörde teamkamraten Emil Persson den jagande klungan, med bland annat Alvar Myhlback i en snabb tredjeklunga. Perssons klunga närmade sig snabbt men varje gång Persson var uppe i tät sjönk tempot. En genomgtänkt lagtaktik som till slut gav Lager 157 Ski Team och Runar Skaug Mathisen segern i Marcialonga 2024.
Läs även: Heroisk insats av Skaug Mathiesen i Marcialonga – karriärens första seger
– Jag är 100% medveten om att jag inte hade vunnit Marcialonga om jag inte hade varit i Lager 157 Ski Team. Jag hade fantastiska lagkamrater då och jag tror att alla i laget är beredd att ge sitt allt för teamet även i år, framhåller Mathisen.
– Nu vet jag att jag kan vinna lopp i Ski Classics när jag har en bra dag. Till och med även de största loppen.

Går för hat-trick
Lager 157 Ski Team vann Marcialonga året innan, 2023, med Emil Persson som spurtslog Tord Asle Gjerdalen och Andreas Nygård. Runar menar att laget har årets mål tydligt framför sig.
– Vi går för hat-trick.
– Vi har tre starka kandidater i laget, nämligen Emil, Oskar och Alvar, avslutar Runar.