Calle Halfvarsson utmanade profiler i hockeymatch

av Langd.se • 16.07.2025
Tillsammans med några andra skidkompisar utmanade Calle Halfvarsson flera hockeyprofiler från Mora IK i en ishockeymatch.

Tillsammans med några andra skidkompisar utmanade Calle Halfvarsson flera hockeyprofiler från Mora IK i en ishockeymatch.

Ett gäng hockeyprofiler från Mora IK mot ett gäng elitskidåkare i en hockeymatch.

Det var under en middag med Mora IK:s säkerhetschef Janne Olsson som idén om en match föddes.

– Grejen var att jag och Calle satt och käkade middag och började prata om att dra ihop varsitt gäng och spela en match. Egentligen var det bara en plojgrej, det blev inte klart förrän tre, fyra dagar innan match. Det var inte tänkt att bli så stort från början, det var mer en kompisgrej, berättar MIK:s säkerhetsansvarige Janne Olsson för Falu-Kuriren.

Förutom Calle Halfvarsson fanns också Eric Rosjö, Emil Danielsson och Leo Johansson i skidlagets laguppställning.

Se också: Vann SM-guld – nu byter han klubb

Tog matchen till förlängning

På förhand var det en match som skidprofilerna inte skulle ha en chans i. Men de bjöd på rejält motstånd och matchen avgjordes i förlängning, där hockeylaget till sist kunde dra det längsta stråt. Matchvinnaren Jonas Westerling var imponerad över sina motståndare.

– De var duktiga tycker jag, absolut. Det ska de ha cred för. Alla kämpade på och de åkte skridskor ganska bra. Det blev några vurpor, men det händer oss alla, säger han till Falu-Kuriren.

Skidlaget hade fått förstärkning genom två inlånade 17-åringar från Mora IK:s J18-lag – Patric Hällström och Sebastian Spjut. Det var den duon som stod för den offensiva produktionen.

”Jätteroligt”

Calle Halfvarsson var trött efteråt.

– Jag tyckte jag kom igång lite på slutet, men i början var det mycket slarv. Men det var jäkligt tufft alltså, man är som en yr en höna på isen, säger Calle Halfvarsson till Falu-Kuriren och fortsätter:

– Jag känner att jag skulle ha tränat lite hockey innan jag tog mig an den här uppgiften. Man tror ju tyvärr att man är bättre än man är. Lite lir skulle man nog haft i sig, men det var jätteroligt.

Slutresultatet skrevs till 9–8 till hockeylagets fördel.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    OS-guldvinnaren gör sin sista säsong: ”Njuter av varje ögonblick”

    by Maja Eriksson
    29.07.2026
  • 1

    Bytte tränare – ökade syreupptaget med 10 procent

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    20.08.2025
  • 1

    Vasaloppet skärper teknikkontroller

    by Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Nyförlovad och på väg att flytta – stött på ett ovanligt problem

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    19.09.2025
  • 1

    Startlistor och starttider lördag

    by Langd.se
    03.01.2026

Fler artiklar

  • Myhlback knäckte norska stjärnorna i Trysil

    För tredje året i rad var de norska OS- och VM-stjärnorna chanslösa mot Alvar Myhlback i Trysilsprinten.
    av Maja Eriksson
    24.07.2026
  • Skidprofiler imponerade i MTB-tävlingen Fjällturen

    av Langd.se
    24.07.2026
  • 400-metersintervaller – utveckla din snabbhet

    av Maja Eriksson
    23.07.2026
  • Succétränaren avslöjar: Så här mycket kan motionärer öka syreupptaget på åtta veckor

    av Ingeborg Scheve
    23.07.2026
  • Skidskytteparet väntar sitt första barn

    av Langd.se
    22.07.2026