Sverige inte i medaljkampen på hemmaplan

av Kjell-Erik Kristiansen • 26.02.2025
Första dag av JVM i skidskytte gav inga svenska medaljer på hemmaplan i Östersund. Förra årets sprintsegrare Elsa Tänglander (bilden) sköt hela 9 bom på sina 20 skott och var chanslös. Det var dom yngre juniorerna som åkte sitt normalprogram på JVMs första tävlingsdag.

Första dag av JVM i skidskytte gav inga svenska medaljer på hemmaplan i Östersund. Förra årets sprintsegrare Elsa Tänglander (bilden) sköt hela 9 bom på sina 20 skott och var chanslös. Det var dom yngre juniorerna som åkte sitt normalprogram på JVMs första tävlingsdag.

Förhoppningarna var främst på Elsa Tänglander, supertalangen från Tullus SG som också var med på JVM i längdåkning i vinter. Men med serien 2+1+2+4 på skjutvallen var hon chanslös. Varje missat skott ger 45 sekunders tillägg och då hade hon tyvärr inte med täten att göra. Elsa hamnade på en 46:e plats.

Mora Biathlon hade bästa svenska åkare i båda klasserna. Emma Larsson slutade 18:e med totalt 3 missade skott. Hon hade serien 1+1+0+1 och var två och en halv minut efter segrande tjeckiskan Ilona Plechakova, som var tvåa förra året.
Hanna Lindström från OK Landehof slutade 43:a och Nilla Grönberg, Sundsvall Biathlon 71:a. Dom fyra svenskorna missade tillsammans 25 skott.

Plechakova var klart bäst och vann trots tre bom på skjutvallen. Hon var hela 47 sekunder före italienskan Charlotte Gautero med en bom mindre. Bronset gikk till först startande slovenskan Manca Caserman.

Oskar Bergman 14:a
Bland killarna var Oskar Bergman bäste svensk på 14:e plats med bara två tillägg. Men han tappade för mycket i spåret för en topplacering. Det var 3,24 minuter upp till segraren Antonin Guy från Frankrike som grejade sig med en bom.

Det blev dock en spännande väntar för fransmannen som fick se Polens Gregorz Galica plocka in från 17 till 4,5 sekunders avstånd på slutvarvet. Det höll dock för Guy som såg lagkompisen Leo Carlier på bronsplats.

Dom övriga svenskarna var Elmer Nordlander, I 21 IF (5 tillägg) som 29:a, Oskar Jansson, Häverödal (6 tillägg) som 43:a och Tore Sandegård, Valbo (7 tillägg) som 50:e.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • Förhandsfavoriten från Team Ramudden, Emilie Fleten, kämpade med skidorna under årets Vasalopp.
    1

    Mardrömmen för förhandsfavoriten under Vasaloppet

    by Max Östlund
    02.03.2025
  • 1

    Skidval till långlopp: ”Detta är den bästa skidan för nästan alla”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    26.02.2025
  • 1

    Fem skidskyttetalanger att hålla ögonen på inför säsongen 2025/2026

    by Langd.se
    07.10.2025
  • 1

    Sverige inte i medaljkampen på hemmaplan

    by Kjell-Erik Kristiansen
    26.02.2025
  • 1

    Nyförlovad och på väg att flytta – stött på ett ovanligt problem

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    19.09.2025

Fler artiklar

  • Samarbete över landsgränserna: Två Ski Classics-team blir ett

    Två Ski Classics-team slår sig samman över landsgränserna. Det nya laget heter nu Slavia Pojišťovna Robinson Trentino, och består bland annat av en svensk åkare.
    av Leandro Lutz/Maja Eriksson
    08.10.2025
  • Fem skidskyttetalanger att hålla ögonen på inför säsongen 2025/2026

    av Langd.se
    07.10.2025
  • Nion ny teknisk partner till Ski Classics

    av Pressmeddelande
    07.10.2025
  • Chockbeskedet: Norska stjärnan avslutar karriären

    av Maja Eriksson
    07.10.2025