Allt du behöver veta inför höstens rullskidåkning

av Maja Eriksson • 29.09.2024
Trots att vintern börjar närma sig i norra Sverige är det fortsatt några månader kvar med rullskidåkning för andra. Här hittar du fem saker att tänka på när du ska ut på rullskidorna i höst.
Trots att vintern börjar närma sig i norra Sverige är det fortsatt några månader kvar med rullskidåkning för andra. Här hittar du fem saker att tänka på när du ska ut på rullskidorna i höst.

Hösten är här och trots att vintern närmar sig i norra Sverige är det många skidåkare som har flera månader kvar att åka rullskidor. När det blir mörkt tidigare och oftast mer blött, är det viktigt att hålla reda på sin utrustning för att höja säkerheten.

Markus Jönsson, säljare på LL agenturer och Swenor, anser att man måste tänka till kring säkerheten under höstens rullskidåkning.

– Först och främst är det viktigt att klä sig så man syns. Ha definitivt reflexväst, men det skadar inte heller med stavar som syns.

Använd rullskidbanor

Att slippa trafik efter vägarna när det blir mörkt tidigare på eftermiddagarna, kan vara att föredra enligt Markus.

– Det kan vara bra att åka på ställen man känner sig trygg på. Konturerna blir sämre på hösten och till exempel brunnar täcks av löv som faller ner. Det kan lätt bli att rullskidspetsen sticks ner och går av, säger han och fortsätter:

– Det ploppar upp allt fler rullskidbanor runt om i Sverige, så finns möjligheten att åka på en bana är det ett tryggt ställe att åka på.

Läs också: ”Jag har varit så sjukt less”

Texten fortsätter nedanför.

Markus Jönsson jobbar på LL agenturer som bland annat har Swenor och 4KAAD.
”Undvik inte nedförsbackarna”

Att åka utför kan kännas läskigare på rullskidor än skidor eftersom det inte finns någon broms. Dessutom är asfalten betydligt mer hård än snön. Markus förespråkar att inte undvika utförsbackarna.

– Försök få med alla åksätten. Undvik inte nedförsbackarna. Blir de för tuffa är det inte svårare än att ta av sig rullskidorna och gå ner.

Hur tänker du kring rullmotstånd, är det något man bör anpassa under hösten?

– Jag förespråkar att gå på ganska trögt rullmotstånd under sommaren, minst treor när det är varmare ute och rullar lättare. När gummit blir kallare och hårdare på hösten, då kanske det är bättre att gå över på tvåor, för det går lite långsammare, säger han och fortsätter:

– Då tycker jag att det är bättre att ha två par rullskidor så man inte håller på och skiftar hjul. Det finns alltid en risk vid hjulbyte, att de vill ställa sig lite och då går inte rullskidan rakt.

Hur bör rullskidorna tas hand om på hösten?

– Jag brukar alltid rekommendera att skölja av rullskidorna och lägga dem i rumstemperatur. Eventuellt snurra någon gång på hjulet om det gått ett par dagar dag sedan du åkte, så att det inte fastnar i lagren.

Fem tips från Markus Jönsson när du ska ut på rullskidorna under hösten:

1. Gör dig synlig i trafiken: Bär reflexväst och med fördel synliga stavar.

2. Åk på platser du känner till: När det blir höst kan konturerna bli sämre på grund av fallande löv osv. Därför kan brunnar och annat döljas och orsaka fall eller problem med utrustning. Ett alternativ kan vara att åka på rullskidbana.

3. Vårda utrustningen: Skölj av rullskidorna efter varje pass och förvara dem i rumstemperatur. Har du inte använt rullskidorna på ett par dagar, se till att snurra på hjulet så att det inte fastnar i lagren.

4. Få med alla åksätten: Undvik inte nedförsbackar till exempel. Blir nedförsbackarna för tuffa är det bara att ta av sig rullskidorna och går ner.

5. Anpassa rullmotstånd: Under hösten blir gummit hårdare och ”rullet” sämre. Därför kan det vara ett bra alternativ att köra på ”2or” istället för ”3or”.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Ska göra rullskidsporten mer rättvis

    by Längd.se
    24.03.2025
  • 1

    Ribom vinnare igen i Trollhättan

    by langd
    27.08.2021
  • 1

    Ella Halvarsson: ”Min klart bästa träningssommar hittills”

    by Mårten Lång
    17.08.2024
  • 1

    Anmälan till Båstad-Mölle 2025 är öppen

    by admin
    01.01.1970
  • 1

    La av i våras – nu tar han över klassiskt rullskidmärke

    by Mårten Lång
    04.07.2024

Fler artiklar

  • Har du en förvaringsrutin för dina skidor i sommar?

    När snön smälter och du njuter av säsongens sista skidtur är det den perfekta tidpunkten att ge skidorna den kärlek de behöver inför sommaruppehållet.
    av Leandro Lutz/Katerina Paul
    15.04.2025
  • Team Mäenpää tackar för sig efter 10 år!

    av Langd.se
    15.04.2025
  • Efter petningen: ”Känner mig utknuffad”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    14.04.2025
  • Bekräftat: Nu är han färdig med Team Aker Dæhlie

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    14.04.2025
  • Inget race för Ferry eller Sundling – Kungsledenrännet inställt

    av Max Östlund
    14.04.2025