Erssons vassa avslutning avgjorde – brons till 16-årige Jutterdal
Han väntade länge, men när han väl tryckte till i finalen var George Ersson klart starkast och åkte hem guldet på sprinten på SM-veckan. Bronset gick efter dramatik till den 16-årige prologvinnaren.
Ville Jutterdal, född 2008, imponerade stort och var snabbast av alla i prologen. Vreta-junioren tog sig hela vägen fram till final där han åkte in som fyra. Men trean över mållinjen Anton Persson blev ”ranked as last” efter ett beslut från juryn.
Först över mållinjen var George Ersson:
— Det var en lurig bana, det blåser ganska mycket så det var svårt att veta vad som var bäst taktiskt. Jag valde lite olika taktik i heaten, säger Ersson till SVT.
— Jag tar, precis som många andra, detta som en del i träningen. Kul med lite tävlingsmoment att bryta av träningen med, säger Ersson.
Karl-Johan Westberg tog ytterligare en medalj på SM-veckan genom att bli tvåa.
Texten uppdateras