Göteborgs Rullskidfestival för andra gången

av langd • 27.09.2013

I helgen genomfördes Göteborgs Rullskidfestival för andra gången.
Totalt ställde 36 åkare i åldern 10-20 år upp i årets upplaga. Förra året var det 37 åkare anmälda.

I helgen genomfördes Göteborgs Rullskidfestival för andra gången.
Totalt ställde 36 åkare i åldern 10-20 år upp i årets upplaga. Förra året var det 37 åkare anmälda.

I helgen genomfördes Göteborgs Rullskidfestival för andra gången.
Totalt ställde 36 åkare i åldern 10-20 år upp i årets upplaga. Förra året var det 37 åkare anmälda.

Årets rullskidfestival startade med en sprint på 200 meter i Kviberg i Göteborg. Kviberg är ett nytt idrottscentrum som håller på att skapas i Göteborg. Området innehåller ca 25 mindre fotbollsplaner med en gång och cykelväg runt som det användes en del av till vår sprint.

På Kviberg kommer det även att byggas en inomhus fotbollshall, där man planerar att bygga en ”snöhall” i två våningar under hela fotbollsplanen. Tanken är sedan att bygga ut denna hall med en skidtunnel. På sikt blir med andra ord detta ett bra rekryteringsområde för nya skidåkare i Göteborgsområdet.

Sprinten genomfördes i klassisk stil för alla ungdomsåkare och i fri stil för juniorer. Alla startande åkte först en kvalificering med individuell start och sedan semifinaler och finaler beroende på antal deltagare i respektive klass. Den största klassen denna gång var H11-12 med tio deltagare. Per Nordholm, Sävedalens AIK tog segern i denna klass både på sprinten och totalt, men hade hård konkurens av Hugo Hilmersson, Göteborgs Skidklubb.

pavagupp.jpg
Klara Ask, Borås, Tuva Carlsson Wallum, Sävedalens AIK, Matilda Ekenberg, IK Stern och i bakgrunden Lisa Jonsson, Sävedalens AIK). FOTO: Göteborgs Rullskidfestival.

Göteborgs Rullskidfestival arrangeras över två dagar. Efter första dagens sprint bjuds alla deltagare på gratis inträde till Liseberg.
Dag två fortsätter med en mass-start i Mölnlycke Företagspark på 2-6 km beroende på ålder och avslutas med en jaktstart upp den branta backen till OK Landehofs klubbstuga i Landvetter.

IK Stern och Sävedalens AIK var de överlägset största klubbarna med 13 deltagare var. Det var även dessa klubbar som tillsammans tog samtliga segrar i årets upplaga av Göteborgs Rullskidfestival, men det fanns även deltagare från Årjäng, Falun och Borås, samt Göteborgsklubbarna OK Landehof och Göteborgs Skidklubb.  

I årets Göteborgs Rullskidfestival som marknadsfördes (även i Norge) med att vi ville uppmana andra klubbar om att ställa upp för att utmana Sävedalens AIK:s D11-12 tjejer, men tyvärr vågade inga andra ställa upp mot Kajsa Norman, Kajsa Carlsson Wallum och Rebecca Lekberg.

savedalstjejer.jpg
Sävedalens AIK:s D11-12 tjejer Kajsa Norman, Kajsa Carlsson Wallum och Rebecca Lekberg. FOTO: Göteborgs Rullskidfestival.
 
Göteborgs Rullskidfestival ingår som en deltävling i Västsvenska Junior och Ungdomsrullskidcupen där tre avsex räknas i totalen och cupen avslutas med Rollsborundan (DM för Göteborg) i Kungälv den 3 november. En åkare har redan nu uppnått maxpoäng med tre delsegrar och det är Per Nordholm, Sävedalens AIK i klassen H 11-12.

Göteborgs Rullskidfestival

Västsvenska Junior och Ungdoms Rullskidcupen

 

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Rullskidguiden 2026

    by Langd.se
    28.04.2026
  • Rullskidguiden 2025
    1

    Rullskidguiden 2025

    by Langd.se
    07.08.2025
  • 1

    Rullskidspecialisten tipsar inför köpet

    by langd
    27.09.2011
  • 1

    Ella Halvarsson: ”Min klart bästa träningssommar hittills”

    by Mårten Lång
    17.08.2024
  • 1

    Växel 3 – nyckeln till flyt och fart i din skateåkning

    by Langd.se
    15.05.2025

Fler artiklar

  • Rullskidguiden 2026

    Dags att uppdatera rullskidparken eller köpa dina första rullskidor? Ta hjälp av vår rullskidguide, nu uppdaterad med nya modeller inför säsongen.
    av Langd.se
    28.04.2026
  • Supertalangen får chansen i landslaget – se hela laget här

    av Langd.se
    28.04.2026
  • Johaug knäckte Weng i comebacken

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026
  • Stjärnan lämnar Lager 157 Ski Team

    av Maja Eriksson
    27.04.2026
  • Skidvärlden i sorg efter dödsolycka

    av Langrenn.com/Langd.se
    27.04.2026