Så väljer du rätt stavar för rullskidåkning

av Langd.se • 20.05.2026
Stavar är en viktig del av din utrustning – men hur vet du vad ska du tänka på och vad ska du tänka på för att undvika skador? Vi går igenom styvhet, spetsar och olika stavtyper.

Stavar är en viktig del av din utrustning – men hur vet du vad ska du tänka på och vad ska du tänka på för att undvika skador? Vi går igenom styvhet, spetsar och olika stavtyper.

Langd.se har tagit fram en serie filmer där vi går igenom allt du behöver veta om rullskidsutrustning. Den här gången: stavar.

Patrik Nilsson förklarar hur du väljer rätt stavar, vad som skiljer styva stavar från mjuka, och vilka spetsar som funkar bäst på asfalt. Perfekt för dig som vill ha kraft i varje stavtag. Du får även en genomgång på vad du ska tänka på för att undvika skador – där stavarna spelar en viktig roll.

Funderar du på vilka rullskidor du ska välja? Ska du köpa ditt första par rullskidor eller letar du efter nya och mer avancerade skidor: Rullskidguiden 2025 är fullspäckad med årets rullskidor, tips och råd för dig som ska köpa. I år har guiden uppdaterats med ännu fler modeller.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • Alvar Myhlback - Alliansloppet 2025 - Rolf Zetterberg
    1

    Myhlback siktar på hattrick i Trysilsprinten

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    20.07.2026
  • 1

    Johanna överraskade – Anton tog en SM-dubbel

    by Kjell-Erik Kristiansen
    28.06.2026
  • 1

    SM-veckan: Allt du behöver veta inför SM i rullskidor

    by Langd.se
    25.06.2026
  • 1

    Värmen knäckte inte Anton Grahn

    by Kjell-Erik Kristiansen
    27.06.2026
  • 1

    Tävlingsprogram för Svenska Spel Summer Tour 2026

    by Maja Eriksson
    12.06.2026

Fler artiklar

  • Myhlback siktar på hattrick i Trysilsprinten

    Förra året fick de norska landslagsstjärnorna stryk Alvar Myhlback. På fredag jagar han hattrick i Trysilsprinten – men den här gången väntar tidernas starkaste startfält.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    20.07.2026
  • Stortalangen överlägsen i Helags Fjällmara

    av Maja Eriksson
    19.07.2026
  • LISTA: Här är alla klara klubbövergångar

    av Langd.se
    18.07.2026
  • Tävlingsprogram Smart Energy Cup 2026/2027

    av Langd.se
    17.07.2026
  • Startar ny träningstjänst: ”Det ska vara tipp-topp kvalitet”

    av Maja Eriksson
    16.07.2026