”2026 ska vi vara världens ledande skidskyttenation”

av admin • 10.07.2022
Sverige har världens bästa damlag i skidskytte. Om fyra år ska herrarna vara på samma nivå: — Vår vision är att vara världens ledande skidskyttenation 2026, säger den svenske huvudtränaren Johannes Lukas.

Sverige har världens bästa damlag i skidskytte. Om fyra år ska herrarna vara på samma nivå: — Vår vision är att vara världens ledande skidskyttenation 2026, säger den svenske huvudtränaren Johannes Lukas.

Sverige har världens bästa damlag i skidskytte. Om fyra år ska herrarna vara på samma nivå: — Vår vision är att vara världens ledande skidskyttenation 2026, säger den svenske huvudtränaren Johannes Lukas.

Den nu 29-årige Johannes Lukas gjorde sitt inträde som ledare inom svenskt skidskytte redan för sju år sedan. Ett par år tidigare hade han avslutat sin aktiva karriär, och som en del i sina tränarstudier frågade han landsmannen och skidskytteikonen Wolfgang Pichler om en praktikplats.

Resten är, som det brukar heta, historia.

Under de tre senaste säsongerna har Johannes Lukas varit huvudtränare för det svenska A-landslaget, och de säsongerna har bland annat inneburit Sveriges mest framångsrika VM någonsin med sex medaljer. På mästerskapet i slovenska Pokljuka 2021 blev det ett guld genom Martin Ponsiluoma i sprint, tre silver och två brons. Dessa framgångar följdes av ett OS i Peking i vintras där det blev guld i damernas stafett samt tre silver.

Kommande säsong delas mästerskapsmedaljerna ut i tyska Oberhof, och arbetet inför säsongen har pågått under två månader.

— Vi fick en bra start med lägret på Kreta i maj månad, och det har fortsatt med fina träningsmöjligheter på hemmaplan i Östersund. Det viktigaste är att alla håller sig friska och bortsett från något enstaka löparknä har det gått riktigt bra. På herrsidan har italienske Lukas Hofer varit i Östersund och under två veckors tid tränat med det svenska landslaget. Det har varit väldigt inspirerande för hela laget, säger den svenske huvudtränaren Johannes Lukas om förfogar över världens bästa damlag.

Detta manifesterades i vintras av att de utöver de individuella framgångarna vann såväl stafettvärldscupen som OS-stafetten.

Målsättningen är att herrarna vid kommande OS (Milano 2026) ska vara på samma nivå som lag. Individuellt har som bekant Sebastian Samuelsson gjort en vass fjolårssäsong där han var trea i världscupsammandraget och dessutom tog Martin Ponsiluoma en individuell OS-medalj:

— Vår vision är att vi till nästa OS ska ha världens ledande skidskyttelandslag, och det är en något som vi jobbar hårt för att uppnå. Det är en av anledningarna till att vi valt att satsa på ett brett u-lag (Team Autoexperten). Sen tror jag mycket på att vi nu fått in Lukas Hofer som tränar tillsammans med oss. Det gör att vi har tre världsklassåkare med Lukas och Sebastian och Martin (Hofer, Samuelsson och Ponsiluoma), säger Lukas och fortsätter:

— Sen har vi under de senaste 2-3 åren valt att satsa på unga åkare. Malte Stefansson är ett exempel, han hade det tufft det första året men han har jobbat sig uppåt och åkt hem världscuppoäng och vi har en långsiktig plan framåt som känns både rolig och utmanande, säger Lukas.

I morgon publicerar vi en intervju med Johannes Lukas bland annat om hans tankar om att i princip alltid ha hela landslaget på samma plats; Östersund.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Skidskytteprofil lägger av – bara 28 år gammal

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    14.10.2025
  • 1

    På fredag möter hon lagkamraten i rätten – riskerar fängelse och OS-uteslutning

    by Ingeborg Scheve
    22.10.2025
  • 1

    Tidigare skidskyttestjärnan har blivit mamma igen

    by Langd.se
    08.09.2025
  • 1

    Lämnade Sverige – för Norge: ”Kände mig i vägen”

    by Maja Eriksson
    31.08.2025
  • 1

    Slutade 2020 – nu utmanar hon killarna

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    30.09.2025

Fler artiklar

  • På fredag möter hon lagkamraten i rätten – riskerar fängelse och OS-uteslutning

    av Ingeborg Scheve
    22.10.2025
  • Team Emtec Nordic debuterar i Ski Classics

    av Langd.se
    22.10.2025
  • FIS säger nej – ryska skidåkare fortsatt stoppade

    av Langd.se
    21.10.2025
  • Johaug avslöjar sitt galna syreupptag – nära toppvärdet inför VM

    av Ingeborg Scheve
    21.10.2025