Ex-skidskytt kämpar i toppen av Tour de France

av Maja Eriksson • 19.07.2025
Den tyske debutanten slutade trea i torsdagens bergsetapp i Tour de France, bara slagen av de två giganterna Tadej Pogačar och Jonas Vingegaard. Men det var inte självklart att det skulle bli cykling. Han var nämligen en av Tysklands största skidskyttetalanger.

Den tyske debutanten slutade trea i torsdagens bergsetapp i Tour de France, bara slagen av de två giganterna Tadej Pogačar och Jonas Vingegaard. Men det var inte självklart att det skulle bli cykling. Han var nämligen en av Tysklands största skidskyttetalanger.

Florian Lipowitz är ett namn att lägga på minnet. Den klätterstarke Red Bull-Bora-hansgrohe-cyklisten har imponerat stort. Han körde ifrån sin egen kapten Primož Roglič på etappen till Hautacam och är nu nära en pallplats i totalen.

Ändå var det skidskytte han skulle satsa på från början. Tillsammans med sin ett år äldre bror Philipp började Florian på det välkända skidgymnasiet i Stams, Österrike. Då hade han hållit på med skidskytte sedan han var 7 år gammal. Det var brodern som fick med honom ut i skidspåret och till skjutbanan.

– Vi hade en skidskyttearena nära där vi bodde, så det var naturligt att börja med det. Men i sydvästra Tyskland där vi bodde var det lite snö, så därför började vi på gymnasiet i Stams, har Florian Lipowitz tidigare sagt i en intervju.

Bröderna var talanger utöver det vanliga. Storebror Philipp blev juniorvärldsmästare, och Florian var alltid med i toppen.

– Vårt mål var världscupen, och de flesta trodde nog att jag skulle få en karriär som skidskytt, säger han.

Se också: De fascinerande siffrorna bakom Tour de France-favoriten

Kontrakt med BORA-hansgrohe

Tysken hade också en stor talang för cykling, och 2022 fick han ett prövokontrakt med Bora-hansgrohe. Därifrån har det bara gått uppåt.

Först cyklade han för det österrikiska kontinentallaget Tirol KTM Cycling Team, men resultaten kom när han började i Red Bull-Bora-hansgrohe. Hans första professionella seger kom 2023 i Tjeckien.

Genombrottet på den stora scenen för Florian Lipowitz kom förra året. Han tog sin första pallplats på World Touren i Romandiet runt, och körde in två femteplatser på etapper i Giro d’Italia innan han tvingades bryta.

Därefter följde Lipowitz upp det med silver i det tyska mästerskapet, bakom Marco Brenner. I Vuelta España körde han som hjälpryttare åt kaptenen Primož Roglič. Trots det slutade han på en sjundeplats totalt och blev tvåa i ungdomstävlingen.

Den tidigare skidskytten Florian Lipowitz imponerar under sin första Tour de France. Foto: Maximilian Fries / Red Bull Content Pool

Debutant i Tour de France

I år gör 24-åringen debut i världens mest prestigefyllda cykellopp, Tour de France. Det efter att han blivit tvåa i Paris-Nice och fyra i Baskien runt.

I Criterium du Dauphiné i juni – uppvärmningsloppet inför Tour de France – blev han bara slagen av Tadej Pogačar och Jonas Vingegaard.

Inom cykelvärlden har det länge ryktats om att Red Bull-Bora-hansgrohe vill hitta en ny kapten efter Primož Roglič. Namn som Remco Evenepoel och João Almeida har nämnts. Men kanske har de lösningen inom egna led.

Nu jagar den tidigare skidskytten pallen totalt.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Svenska skidskyttestjärnan ska bli pappa

    by Maja Eriksson
    28.01.2026
  • 1

    Lägger av: 21 februari är karriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    29.01.2026
  • 1

    Allt du behöver veta inför EM i skidskytte

    by Langd.se
    27.01.2026
  • 1

    Pensionen får vänta – tar över nytt landslag

    by Maja Eriksson
    05.05.2026
  • 1

    Skruvades ihop – lång återhämtning för fd världsmästaren

    by Kjell-Erik Kristiansen
    24.05.2026

Fler artiklar

  • JVM-åkare borta en hel säsong – nu klar för storklubb

    19-åringen från Finspång ingick i det svenska stafettlaget som var 6:a på JVM i 2025 och hon vann JSM 2024. Hon har dock varit borta i över ett år med en mystisk skada. Nu byter hon till storklubben Falun Borlänge SK och blir klubbkompis med pojkvännen. Och hoppas komma tillbaka i landslaget.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.06.2026
  • Längdåkare med seger i ny sport

    av Langrenn.com
    01.06.2026
  • Birken ändrar kravet på ryggsäck – över 30 år sedan sist

    av Ingeborg Scheve
    31.05.2026
  • Fullt krig i landslaget: Succétränare säger upp i protest

    av Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • Skidprofilerna som springer Stockholm Marathon

    av Langd.se
    29.05.2026