Landslagsåkaren körde SWE-cup i Torsby

av Langd.se • 19.01.2026
Sara Andersson tävlade inte i världscupen under helgen. Då passade hon istället på att tävla i Torsby när SWE-cup gick av stapeln.

Sara Andersson tävlade inte i världscupen under helgen. Då passade hon istället på att tävla i Torsby när SWE-cup gick av stapeln.

Förra helgen ställdes SWE-cup tävlingarna som skulle gått av stapeln i Mora in på grund av kyla. Under helgen var det därför dags för säsongens andra tävlingshelg i SWE-cup, den här gången i Torsby.

På schemat stod sprint och distans. Värt att tillägga är att det för första gången genomfördes gemensam vallning för både juniorer och seniorer. Alla skidor lämnades in innan start, sicklade och borstade. Sedan fixade ett gemensamt vallateam slutfinishen på skidorna.

Se också. Ställningen i totala världscupen i längdskidor och skidskytte

Sprint

Under lördagen var det dags för sprint och i herrklassen blev det en kamp mellan två bröder från Mora. Till sist var det lillebror Jacob Larsson som gick segrande ur striden före storebror Erik.

David Nykvist från arrangörsföreningen SK Bore slutade trea.

Topp 3 herrar sprint:

  1. Jacob Larsson, Mora Biathlonklubb, 25.48,1
  2. Erik Larsson, Mora Biathlonklubb, +28,1
  3. David Nykvist, SK Bore, +29,2

HÄR hittar du fullständiga resultat.

I damklassen fick landslagsåkaren Sara Andersson se sig besegrad av Erika Österman från Häverödal. Efter en stenhård kamp på spurtvarvet hade Österman två tiondelar till fördel.

Nora Lignell från Sundsvall Biathlon slutade trea.

Topp 3 damer sprint:

  1. Erika Österman, Häverödals SK, 22.31,5
  2. Sara Andersson, Mora Biathlonklubb, +0,2
  3. Nora Lignell, Sundsvall Biathlon, +52,0

HÄR hittar du fullständiga resultat.

Distans

Under söndagens distans blev det återigen en rafflande duell mellan Sara Andersson och Erika Österman. Den här gången var det Sara Andersson som gick vinnande ur striden med 1,2 sekunder. Teodora Westerlund från I 21 IF slutade trea.

Topp 3 damer:

  1. Sara Andersson, Mora Biathlonklubb, 38.36,4
  2. Erika Österman, Häverödals SK, +1,2
  3. Teodora Westerlund, I 21 IF, 3.49,0

HÄR hittar du resultat.

I herrklassen var det rutinerade Tobias Arwidson från Lima SKG, som var helt överlägsen. Han hade mer än två minuter ner till norrmannen Martin Femsteinevik som slutade tvåa.

Johan Bergman åkte i mål som trea.

Topp 3 herrar:

  1. Tobias Arwidson, Lima SKG, 38.58,1
  2. Martin Femsteinevik, Norge, +2.10,4
  3. Johan Bergman, I 21 IF, +2.21,0

HÄR hittar du resultat.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • POKLJUKA,SLOVENIA,15.MAR.25 - BIATHLON - IBU World Cup, 12.5km mass start, ladies. Image shows the athletes. Photo: GEPA pictures/ Matic Klansek © Bildbyrån
    1

    Stängs av i tio år: ”Återspeglar allvaret”

    by Ingeborg Scheve
    20.07.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • Tandrevold WC Anterselva 2025. Foto: Thibaut/NordicFocus
    1

    Ville optimera allt – till slut orkade hon inte mer

    by Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Har förlovat sig med tidigare landslagskollegan

    by Langrenn.com/Langd.se
    01.08.2026

Fler artiklar

  • Stenshagen dominerade – svenskarna ner på jorden igen

    Mattis Stenshagen (bilden) krossade motståndet när Toppidrettsveka i Norge fortsatte med backtävlingen Brekka Opp på lördagsförmiddagen. Dom svenska åkarna kom snabbt ner på jorden efter den starka insatsen i fredagens långlopp på Hitra.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.08.2026
  • Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • Spännande duell väntar när Myhlback och Halfvarsson möts på hemmaplan

    av Langd.se
    21.08.2026
  • Här är programmet för norska Toppidrettsveka 2026

    av Leandro Lutz
    21.08.2026
  • Rullskidguiden 2026

    av Langd.se
    21.08.2026