Överraskande seger för Tilda Johansson: ”Wow, jag har inte ord”

av Mårten Lång • 12.11.2022
Hon tävlade inte alls förra säsongen. Men i säsongspremiären blev det maximala 20 träff; seger i Sverigepremiären och SM-guld för Tilda Johansson. — Wow, jag har inte ord, säger Johansson till SVT:s Vinterstudion.

Hon tävlade inte alls förra säsongen. Men i säsongspremiären blev det maximala 20 träff; seger i Sverigepremiären och SM-guld för Tilda Johansson. — Wow, jag har inte ord, säger Johansson till SVT:s Vinterstudion.

Hon tävlade inte alls förra säsongen. Men i säsongspremiären blev det maximala 20 träff; seger i Sverigepremiären och SM-guld för Tilda Johansson. — Wow, jag har inte ord, säger Johansson till SVT:s Vinterstudion.

På herrsidan var den stora skrällen vid Sverigepremiären Henning Sjökvist. Läs mer här

Bland damerna blev det ytterligare en stor skräll; detta i form av 23-åriga Tilda Johansson, Anundsjö.

Johansson tävlade inte alls förra säsongen; nu gjorde hon alltså comeback. Men det var länge osäkert om det skulle bli någon start, berättar hon för SVT:s Vinterstudionhttps://www.svt.se/sport/skidskytte/skidskytte-kortdistans-dam:

— Jag har haft det jättetufft den senaste månaden. För två veckor sedan åkte jag hem från vårt läger här i Idre. Jag mådde inte bra, jag hade ingen motivation. Men i måndags bestämde jag mig för att åka hit och tänkte att ”nu kör vi”. Och detta var verkligen en motivationsboost, säger Johansson som inledde med tre raka nollor i skyttet.

Och i det fjärde inledde hon med fyra raka träff; det blev en lång tvekan innan hon lyckades skicka ner även det femte. Maximala 20 träff alltså:

— Jag fick verkligen kämpa för det där sista skottet. Vilken start på säsongen. Wow, jag har inga ord, ler Johansson till SVT.

Bakom skrällen från Anundsjö blev det fem gånger Frankrike.

Näst bästa svenska, och snabbast av alla, var Limas Johanna Skottheim med fyra bom:

— Kul att ta med mig ett bra kvitto på att åkningen stämmer. Sen ska jag ta ett snicksnack med Jean-Marc (landslagets skyttetränare Chabloz), ler Skottheim till SVT.

Placeringen bakom både i Sverigepremiären och SM blev det för Anna Magnusson (åtta totalt och SM-bronsvinnare).

Storfavoriten Elvira Öberg slutade tia, två minuter bakom Johansson med sina fyra bom. Stina Nilsson var på väg mot en riktigt fin tävling, men tre bom i sista skyttet innebär att hon halkade ner till trettonde plats. Och Hanna Öberg hade en tung dag på vallen med sina sex bom och femtonde plats.

I morgon fortsätter tävlingarna på Idre Fjäll med sprint.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Svenska skidskyttestjärnan ska bli pappa

    by Maja Eriksson
    28.01.2026
  • 1

    Lägger av: 21 februari är karriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    29.01.2026
  • 1

    Allt du behöver veta inför EM i skidskytte

    by Langd.se
    27.01.2026
  • 1

    Pensionen får vänta – tar över nytt landslag

    by Maja Eriksson
    05.05.2026
  • 1

    Skruvades ihop – lång återhämtning för fd världsmästaren

    by Kjell-Erik Kristiansen
    24.05.2026

Fler artiklar

  • Historiskt: Tjejvasan tar plats i Ski Classics för första gången

    Tjejvasan har växt explosionsartat de senaste åren. Nu står det klart att loppet för första gången någonsin kommer vara en del av Ski Classics kalender.
    av Langd.se
    03.06.2026
  • Ski Classics presenterar kalendern för säsong XVIII – 15 tävlingar i sex länder

    av Langd.se
    03.06.2026
  • Skrällvinnaren tar steget till Ski Classics på heltid

    av Maja Eriksson
    03.06.2026
  • Landslagsstjärnan byter skidmärke

    av Maja Eriksson
    02.06.2026
  • Växel 5 – så åker du effektivt utan stavar i fristil

    av Langd.se
    02.06.2026