Lidingöloppet på Kinaexport!

av langd • 29.01.2008

Lidingöloppet går på export till Kina! Den 21 juni avgörs den kinesiska varianten i sjumiljonersstaden Changchun.

Lidingöloppet går på export till Kina! Den 21 juni avgörs den kinesiska varianten i sjumiljonersstaden Changchun.

Lidingöloppet går på export till Kina! Den 21 juni avgörs den kinesiska varianten i sjumiljonersstaden Changchun.

Sedan tidigare har Vasaloppet, Vätternrundan och Birkebeinerrittet lånat ut sina varumärken till Kina.
Nu följer ännu en svensk klassiker efter i det Asiatiska spåret. Det första kinesiska Lidingöloppet avgörs 21 juni och kommer att ha flera distanser och en lika tuff tremil som den svenska folkfesten på Lidingö.

– Det ska bli väldigt roligt att få ta del av uppbyggnaden av ett Lidingölopp i Kina, säger Lidingöloppets generalsekreterare Jan-Eric Öström. Jag har varit i den jättepark där loppet ska avgörs och åkt Vasaloppet där för ett år sedan. Vi kommer att medverka till att bygga upp en likartad terränglöpningskultur som vi nu odlat sedan första Lidingöloppet ägde rum 1965.

Lidingöloppet har haft en positiv trend med deltagare och hade 2007 nästan 34 000 deltagare på de olika distanserna.
På sikt har arrangören i Kina ambitioner att komma upp på svensk nivå och att kunna etablera ett fruktbart utbyte med Lidingöloppet i Sverige.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Therese, Sandra och Mattias på Kinaäventyr

    by langd
    18.01.2008
  • 1

    Vasalopp i Kina säkrat fram till år 2107

    by langd
    31.12.2007
  • 1

    Tour de Ski China kör vidare även den här vintern

    by langd
    18.11.2009
  • 1

    Bilder Shangri-La

    by langd
    28.12.2007
  • 1

    Historisk skidtävling i Inre Mongoliet

    by langd
    03.01.2008

Fler artiklar

  • Här är årets 45 klubbövergångar i svensk längdskidåkning

    1 juli var sista dagen för längdskidåkare i Sverige att göra en klubbövergång inför den nya tävlingssäsongen. Totalt har 45 åkare bytt klubb inför vintern.
    av Langd.se
    05.07.2025
  • Tar klivet ut i Europa – klar för tjeckiskt långloppsteam

    av Maja Eriksson
    04.07.2025
  • Sundlings tidigare skidgymnasium får RIG-status

    av Langd.se
    04.07.2025
  • Varnar för att låta juli bli en ”vilomånad”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.07.2025
  • Cologna kan göra OS-comeback – utanför skidspåret

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    03.07.2025