Avslöjar: Världscupvinnaren avslutar karriären

Världscupvinnaren i längdskidor i vintras ska ha bestämt sig för att lägga av. Det avslöjar FIS-toppen i en podcast.

Världscupvinnaren i längdskidor i vintras ska ha bestämt sig för att lägga av. Det avslöjar FIS-toppen i en podcast.

Jessie Diggins avslutar karriären efter OS-säsongen 2025/26. Den 34-åriga amerikanskan kommer att lägga av efter världscupen på hemmaplan i Lake Placid till våren.

Det berättade tävlingsdirektören i FIS, Simon Caprini, i podcasten Nouvelles Traces. FIS-toppen nämnde det nästan i en bisats i avsnittet där han går igenom tävlingskalendern för världscupen kommande säsong. Säsongen avslutas med tävlingar i Lake Placid i USA, en perfekt möjlighet för den amerikanska veteranen att avsluta karriären med en fest på hemmaplan.

– Det var nästan en tillfällighet, en bonus, säger Caprini.

På frågan om han hade iscensatt detta som en gest till en utövare som givit så mycket till sporten under många år, säger han detta:

– Den fantastiska atmosfären under världscupen i Minneapolis i vintras imponerade så många att vi nästan omedelbart fick frågor om fler tävlingar där borta. För att vara ärlig är det väldigt krävande med logistiken, men vi ser ett intresse från de lokala skidkretsar som vi inte kan ignorera. Så världscupen kommer att återvända dit från och till, säger han.

Texten fortsätter nedanför.

Jessie Diggins under verdenscupen i Falun 2025 Foto: Modica/NordicFocus
Jessie Diggins under världscupen i Falun 2025 Foto: Modica/NordicFocus

Måste bekräfta

Diggins har själv inte bekräftat nyheten som Caprini framförde i podcasten, men hennes framträdande i New York tidigare har fått insatta att spekulera i om detta faktiskt blir Diggins sista säsong.

OS i Val di Fiemme, där Diggins redan har två totalsegrar i Tour de Ski, blir då hennes sista chans att utöka den redan imponerande samlingen av mästerskapsmedaljer. Hon har sedan tidigare tre OS-medaljer, varav ett guld (teamsprint 2018), och sju VM-medaljer, varav två guld.

Enorm karriär – lämnar stort tomrum efter sig

Jessie Diggins har tävlat i världscupen i över 15 år, och har flera gånger berättat att resandet och att vara borta från familjen halva året är det tyngsta för henne. I vintras var hon dessutom plågad av skador.

Den sprudlande amerikanskan kommer att lämna efter sig ett stort tomrum. Det finns ingen i världscupen som tävlar lika mycket som Diggins. Och till skillnad från många av konkurrenterna har Diggins aldrig stått över världscuptävlingar för att förbereda sig inför mästerskap.

Världscupfinalen i Lake Placid i mars 2026 kan alltså bli hennes sista.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Hjärtat stannade två gånger – nu är skidkarriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    27.07.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026

Fler artiklar

  • Strelow och Vobornikova bäst i Citybiathlon i Dresden

    Inga herrar sköt fullt, men jublet stod högt i Dresden då Justus Strelow (bilden) fixade hemmaseger före fjolårets vinnare Eric Perrot. Anna Magnusson och Martin Ponsiluoma försvarade dom svenska färgerna, men det blev inga blågula pallplatser.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.08.2026
  • Moa har 50.000 skäl att vara nöjd i Trondheim

    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.08.2026
  • Direkt från dansgolvet till semifinal i Toppidrettsveka

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.08.2026
  • Stenshagen dominerade – svenskarna ner på jorden igen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.08.2026
  • Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026