Dahlqvist på pallen i Tallinn

av Maja Eriksson • 19.03.2025
Maja Dahlqvist tog säsongens femte pallplats när hon slutade tvåa i Tallinn. Hon var den enda svenska damen i final.

Maja Dahlqvist tog säsongens femte pallplats när hon slutade tvåa i Tallinn. Hon var den enda svenska damen i final.

Ikväll avgjordes säsongens näst sista sprint i Tallinn. Maja Dahlqvist har haft en stark säsong och idag blev det ytterligare en pallplats när hon slutade tvåa i kvällens tävling.

– För mig är det ganska skönt att bara rygga och veta att jag är starkare i spurten men tyvärr orkade jag inte hålla ryggen hela vägen dit. Om jag gjort det tror jag att jag hade vunnit men det känns jättebra att knyta ihop säsongen så här, säger Dahlqvist till Viaplay.

Det fanns inget att göra med Nadine Fähndrich som var i en egen klass. Och när hon la i en extra växel över sista krönet var det ingen som kunde följa. Bakom Dahlqvist spurtade Julia Kern till sig säsongens första pallplats.

20-åriga Gina Del Rio från Andorra fortsätter ta stora steg in i världseliten. I dagens sprint slutade hon fyra och slog sitt tidigare personbästa.

Se också: Sensationen sätter landet på kartan

Johanna Hagström och Emma Ribom åkte ut i semifinalerna. Märta Rosenberg och Moa Lundgren körde i samma kvartsfinal men båda åkte ut. Moa Ilar ramlade i sista kurvan och var aldrig med och spurtade om semifinalplatserna.

Topp 6 damer:

  1. Nadine Fähndrich, Schweiz, 2.42,37
  2. Maja Dahlqvist, Sverige, +0,98
  3. Julia Kern, USA, +1,30
  4. Gina del Rio, Andorra, +4,19
  5. Coletta Rydzek, Tyskland, +8,42
  6. Jasmi Joensuu, Finland, +10,42

HÄR hittar du resultat.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Hjärtat stannade två gånger – nu är skidkarriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    27.07.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026

Fler artiklar

  • Stenshagen dominerade – svenskarna ner på jorden igen

    Mattis Stenshagen (bilden) krossade motståndet när Toppidrettsveka i Norge fortsatte med backtävlingen Brekka Opp på lördagsförmiddagen. Dom svenska åkarna kom snabbt ner på jorden efter den starka insatsen i fredagens långlopp på Hitra.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.08.2026
  • Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • Spännande duell väntar när Myhlback och Halfvarsson möts på hemmaplan

    av Langd.se
    21.08.2026
  • Här är programmet för norska Toppidrettsveka 2026

    av Leandro Lutz
    21.08.2026
  • Rullskidguiden 2026

    av Langd.se
    21.08.2026