Ebba Andersson: ”Kroppen känns pigg och fräsch nu”

av Johan Trygg • 26.01.2022
Ebba Andersson utstrålar självförtroende inför OS i Peking som startar med skiathlon lördag 5 februari. – Kroppen har fortsatt att vara med i matchen och hänger med på det som huvudet säger åt den att den ska göra, berättar Ebba Andersson från uppladdningslägret på hög höjd i Livigno.

Ebba Andersson utstrålar självförtroende inför OS i Peking som startar med skiathlon lördag 5 februari. – Kroppen har fortsatt att vara med i matchen och hänger med på det som huvudet säger åt den att den ska göra, berättar Ebba Andersson från uppladdningslägret på hög höjd i Livigno.

Ebba Andersson utstrålar självförtroende inför OS i Peking som startar med skiathlon lördag 5 februari. – Kroppen har fortsatt att vara med i matchen och hänger med på det som huvudet säger åt den att den ska göra, berättar Ebba Andersson från uppladdningslägret på hög höjd i Livigno.

Vi kollade läget med Ebba Andersson, ett av Sveriges största medaljhopp på OS i Peking, i samband med längdlandslaget mediadag för en knapp vecka sedan. Det var en mycket glad och positiv Ebba som rapporterade om toppenförhållanden på höjden i italienska Livigno.

– Vi har det jättebra här, säger Ebba Andersson.

Hur har tiden sett sedan Tour de Ski för dig?
– När jag kom hem så handlade det om att få tillräckligt med återhämtning. Först efter touren som innebär mycket belastning men det hade också varit mycket resor. Jag hade varit borta i fem veckor. Det var verkligen nödvändigt att få den tiden jag fick på hemmaplan, berättar Andersson och lägger till;

– Det blev också några extra dagars vila, för jag drog på mig en lindrigare förkylning när jag kom hem men har inte upplevt att det påverkat mig negativt, snarare tvärtom. Att det gjorde att jag fick lite extra återhämtning och kroppen känns pigg och fräsch nu.

– Jag fick också till det jag ville innan avresan till Livigno. Att jag verkligen var redo för höjd. När jag väl kom hit så har kroppen fortsatt vara med i matchen och hänger med på det som huvudet säger åt den att den ska göra.

Åkte du någon form av testlopp innan avresan till Livigno?
– Nej, de där förkylningsdagarna gjorde att jag då fick ställa om planen lite. Men som jag sa, så kunde jag ändå göra träningspass som gjorde mig redo för höjden.

Vad är viktigt från nu och fram till tävlingarna börjar på OS?
– Det handlar om att fortsatt ha tilltro till min egen plan och upplägg. På start under OS så gäller det att verkligen tro på sig själv och de förberedelser som man genomfört. Såklart också att inte gapa efter för mycket i träningen den sista tiden som återstår. Att vara trygg min egen plan och känna att det här är tillräckligt för att jag ska komma i så bra form som möjligt.

Vad säger du om din anpassning till hög höjd?
– Utifrån tidigare erfarenheter så har ju det varit nödvändigt för mig att få tid och utrymme för anpassning till den höga höjden. Det är också en trygghet att jag egentligen under hela det här träningsåret förberett mig just för det som väntar i OS. Jag har spenderat väldigt många dagar på hög höjd.

Det förväntas trög och kall snö och till och med lite sand i spåren. Vad tänker du kring det? Är det kanske till din fördel, att det går kärvt?
Efter ett litet skratt säger Ebba så här:
– Jag tänker att det är lika för alla. Det gäller bara att tackla och hantera det så bra man kan. Jag vill ju prestera så bra jag kan oavsett före men jag försöker se det som en styrka… ja, jag gillar ju när det blir utmanande förhållanden.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Hjälp oss att bli bättre – få en månad gratis medlemskap

    Vad tycker du om Langd.se? Nu har du chansen att påverka och som tack får du en månad gratis medlemskap.
    av Langd.se
    10.06.2026
  • Slind tog med sig guldtränaren – hämtar in okänd 31-åring

    av Ingeborg Scheve
    10.06.2026
  • Bäst i världen = givetvis också Bäst i Sverige

    av langd.se
    10.06.2026
  • Skidtopp är säker: ”FIS-president Eliasch blir inte omvald”

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.06.2026
  • Storstjärnan byter överraskande skidmärke efter 5 OS-guld

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.06.2026