Ebba Andersson snart redo för comeback

av Hanna Karlsson • 29.12.2022
Efter en bra säsongsinledning med flera pallplatser i världscupen insjuknade Ebba Andersson i Covid-19. Nu är comebacken nära.

Efter en bra säsongsinledning med flera pallplatser i världscupen insjuknade Ebba Andersson i Covid-19. Nu är comebacken nära.

Efter en bra säsongsinledning med flera pallplatser i världscupen insjuknade Ebba Andersson i Covid-19. Nu är comebacken nära.

Det har blivit flera pallplatser för Ebba Andersson hittills denna världscupsäsong. Hon var med och tävlade i Ruka i säsongsinledningen och sedan i Lillehammer. Men när världscupen skulle avgöras i Beitostölen saknades Ebba Andersson, då hon insjuknat i Covid-19.

Inte heller i Davos kunde Ebba Andersson tävla och när truppen till Tour de Ski presenterades i tisdags saknades hon.

Men nu finns en plan för när comebacken kan vara aktuell, hon är nämligen anmäld till Skandinaviska cupen i Rovaniemi 6-8 januari, skriver tidningarna i Bonnier News Local.

Även Emma Ribom som varit förkyld är anmäld. Hon inledde säsongen med två sprintsegrar i världscupen.

Andersson och Ribom får även sällskap av Linn Svahn och Jonna Sundling i Rovaniemi. Då de också är anmälda till tävlingarna där.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    OS-stjärnan borta på obestämd tid

    by Langrenn.com
    08.05.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • Skinnarloppet 2027 – anmälan öppnar 21 juni

    Den 21 juni öppnar anmälan till Skinnarloppet 2027. Det 45 km långa klassikerloppet i Malung arrangeras den 21 februari – två veckor före Vasaloppet och med en liknande höjdprofil.
    av Langd.se
    14.06.2026
  • Danish Skimarathon Team söker nya damer till kommande säsong

    av Langd.se
    13.06.2026
  • Ytterligare en landslagsåkare byter skidmärke

    av Maja Eriksson
    13.06.2026
  • Cykling för skidåkare: Ett värdefullt verktyg för sommarträningen

    av Venla Rantala/Leandro Lutz
    12.06.2026
  • Tävlingsprogram för Svenska Spel Summer Tour 2026

    av Maja Eriksson
    12.06.2026