Golberg spurtade ner Kläbo – Poromaa precis utanför pallen

av Maja Eriksson • 11.02.2024
Herrarnas masstart i Canmore avgjordes på upploppet. En klunga på 12 åkare gjorde upp om pallplatserna och två av dem var svenskar.

Herrarnas masstart i Canmore avgjordes på upploppet. En klunga på 12 åkare gjorde upp om pallplatserna och två av dem var svenskar.

Herrarnas masstart i Canmore avgjordes på upploppet. En klunga på 12 åkare gjorde upp om pallplatserna och två av dem var svenskar.

Jens Burman satte färg på loppet och ut på fjärde varvet fick han en lucka på övriga fältet. Klungan kom ikapp och till sist var det en grupp på 12 åkare som gjorde upp om segern. Johannes Hösflot Kläbo hade ledningen in på upploppet men Pål Golberg spurtade förbi och knep segern. Kläbo höll undan för de bakom och tog andraplatsen.

William Poromaa hade tredjeplatsen i början på upploppet men norrmannen Mattis Stenshagen och Harald Östberg Amundsen hann förbi. Stenshagen tog tredjeplatsen och Poromaa slutade till sist femma.

– Kroppen är inte hundra och då är det svårt, säger Poromaa till Viaplay och fortsätter:

– Men kroppen blir bättre och bättre, så det blir kul i USA.

Jens Burman var offensiv tidigt i loppet men orkade inte riktigt på slutet och blev 12:a. Johan Häggström fick släppa stora klungan efter drygt halva loppet och i mål var han 24:a. Edvin Anger slutade 35:a och Gustaf Berglund 48:a.

Calle Halfvarsson hade en tuff dag i spåret och bröt loppet. Efteråt var han inte nöjd med materialet.

– Det går inte att åka. Jag har tyvärr för dåliga grejer. Helt otroligt, jag fattar inte, säger han uppgivet i Viaplays sändning och fortsätter:

– Det är synd, för det kändes bra i dag. Det är tråkigt men jag har inte en chans att hänga med på de lättåkta partierna och blir omåkt utför hela tiden. Jag får inte ut någonting trots att jag åker någorlunda bra uppför. Då är det kört.

HÄR HITTAR DU RESULTAT.

Läs också: Frida Karlsson vann masstarten i Canmore

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Nytt besked om Kläbo: Har bestämt sig

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    18.03.2026
  • 1

    Landslagsstjärnorna vann Åk en mil vinn en bil

    by Maja Eriksson
    07.04.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026
  • 1

    Helgens program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    19.03.2026

Fler artiklar

  • Sprintstjärnan klar för division 4-lag – efter tung säsong

    Världsmästaren har skrivit på för en fotbollsklubb i division fyra. Där blir han en nyckelspelare för laget kommande säsong.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    13.04.2026
  • Har du en förvaringsrutin för dina skidor i sommar?

    av Leandro Lutz/Katerina Paul
    12.04.2026
  • Vasaloppsvinnaren överlägsen i SM-femmilen

    av Langd.se
    12.04.2026
  • Tar sjätte raka SM-guldet efter rysare

    av Maja Eriksson
    12.04.2026
  • Startlistor och starttider söndag

    av Langd.se
    12.04.2026