Kläbo bryter med norska landslaget

av Hanna Karlsson • 24.04.2023
Johannes Hösflot Kläbo meddelade under söndagskvällen att han bryter med landslaget: – Jag har tagit ett beslut som i alla fall gäller den kommande säsongen.

Johannes Hösflot Kläbo meddelade under söndagskvällen att han bryter med landslaget: – Jag har tagit ett beslut som i alla fall gäller den kommande säsongen.

Johannes Hösflot Kläbo meddelade under söndagskvällen att han bryter med landslaget: – Jag har tagit ett beslut som i alla fall gäller den kommande säsongen.

I eftermiddag presenteras det norska landslaget, men redan i går kväll meddelade Johannes Hösflot Kläbo att han inte kommer vara en del av landslaget.

– Med mitt avhopp så har skidförbundet möjligheter till att reducera sina kostnader og i stället använda pengarna på andra utövare. Ja, nu kommer de också slippa att betala för mina höghöjdsläger. Jag har flera kamrater i landslaget som jag följer som har blivit dåligt behandlade i denn uttagsprocessen. Jeg kommer att hålla nära kontakt med landslagskamraterna, även om jag inte längre är en del av landslaget, säger Johannes Hösflot Kläbo i ett pressmeddelande.

Kläbe meddelar att han själv kommer att finansiera sin satsning framöver. Det står också i pressmeddelandet att det är han själv som tagit beslutet att inte längre vara en del av landslaget.

– Jag har tagit ett beslut som i alla fall gäller den kommande säsongen, säger han.

Nu börjar arbetet för att få till satsningen utanför landslaget. Pappa Haakon Kläbo, som även är manager till sonen säger:

– Nu blir det att börja lite på nytt – och ordna för ett liv utan landslaget. För detta var inte planerat. Huvudtanken var att fortsetta i landslaget till och med 2025, men nu har vi valt en annan väg. Vi stod ju också mycket på egna ben före och under senaste säsongen, så nu har vi förhoppningsvis lärt oss. Vi kommer tillbaka med mer information efterhand. Men detta betyder att maj blir långt mer hektiskt än vad jag hade förberett, säger Haakon Kläbo.

Det norska landslaget har lämnat en kommentar via ett pressmeddelande.

– Vi respekterar detta beslut. Samtidigt är det viktigt att understryka att vi naturligtvis önskar att ha honom kvar i landslaget. Vi var positiva till att tillgodose de möjliga kraven för Johannes även under kommande säsong, säger landslagschef Espen Bjervig.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    En trotjänare lägger av

    by Kjell-Erik Kristiansen
    28.04.2026
  • 1

    Landslagsstjärnorna vann Åk en mil vinn en bil

    by Maja Eriksson
    07.04.2026
  • 1

    LISTA: Längdstjärnorna som slutar

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.04.2026
  • 1

    Startlistor och starttider söndag

    by Langd.se
    12.04.2026
  • 1

    Chockbeskedet: Succétränaren får sparken

    by Ingeborg Scheve
    15.04.2026

Fler artiklar

  • Rullskidguiden 2026

    Dags att uppdatera rullskidparken eller köpa dina första rullskidor? Ta hjälp av vår rullskidguide, nu uppdaterad med nya modeller inför säsongen.
    av Langd.se
    28.04.2026
  • Supertalangen får chansen i landslaget – se hela laget här

    av Langd.se
    28.04.2026
  • Johaug knäckte Weng i comebacken

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026
  • Stjärnan lämnar Lager 157 Ski Team

    av Maja Eriksson
    27.04.2026
  • Skidvärlden i sorg efter dödsolycka

    av Langrenn.com/Langd.se
    27.04.2026