Kungen av Lysebotn Opp tog sin sjunde seger
32-åringen hade inför dagens tävling vunnit Lysebotn Opp sex gånger, varav de tre senaste. Idag blev norrmannen utmanad hela vägen upp till toppen.
I det ruskiga vädret med både regn och blåst, tog Simen Hegstad Krüger sin sjunde seger i Lysebotn Opp, varav den fjärde i rad. Men den här gången utmanades han hela vägen upp till toppen.
Det var fjolårskometen Andreas Fjorden Ree som tog Krügers rygg. Men på slutet visade ändå den numera sjufaldiga vinnaren att han var snäppet starkare. I mål hade Simen Hegstad Krüger sex sekunder till godo på Fjorden Ree och korsade mållinjen på tiden 30 minuter blankt.
Det är en bit ifrån banrekordet som innehas av Hans Christer Holund från 2017; 27:37.6.
Se också: Utklassade konkurrenterna
Trippelt Norge
Iver Tildheim Andersen är även han en av de yngre i det norska landslaget. Han var också med och utmanade, men var till sist 12 sekunder efter segraren på en tredje plats.
Det var inte många svenska åkare på startlinjen. Calle Halfvarsson slutade 36:a, distanserad med drygt fyra minuter.
Topp 3 herrar Lysebotn Opp
1. Simen Hegstad Krüger, 30:00
2. Andreas Fjorden Ree, 30:06
3. Iver Tildheim Andersen, 30:12
HÄR hittar du resultat.










