Längdlandslaget drabbat av sjukdom: ”Behöver vara extra noggranna”
Sjukdomsbesvär har tvingat flera åkare att lämna längdlandslagets höghöjdsläger i italienska Lavazè. Fyra åkare, däribland Jonna Sundling har fått resa hem.
Sjukdomskaos har brutit ut på längdlandslagets höghöjdsläger i italienska Lavazè. Det är Moa Lundgren, Emma Ribom, Jonna Sundling och Märta Rosenberg som avslutat lägret i förtid och åkt hem.
– Det rör sig om lättare förkylningssymtom, men i och med att vi har flera fall gör att vi behöver vara extra noggranna med våra rutiner för att undvika vidare smitta i truppen. Vi är alltid försiktiga när det kommer till läger, men vi vet också att själva resan är en utsatt miljö med bland annat flygplatser och bussar, säger Rickard Noberius, landslagsläkare till SVT Sport.
Även landslagstränare Stefan Thomsson har fått lämna lägret på grund av förkylning.
Världscupen i längdskidor drar igång 28 november i Ruka.
Läs mer: Här är programmet för världscupen, Tour de Ski och OS 2025/2026










