Marcus Grate: ”Jag vill ge mig själv chansen att åka så bra som möjligt”

av Hanna Karlsson • 21.02.2023
Marcus Grate står inför sitt tredje mästerskap som senior. Han var med i VM i Oberstdorf 2021 och i OS i Beijing 2022. Nu är han redo för sprinten i Planica.

Marcus Grate står inför sitt tredje mästerskap som senior. Han var med i VM i Oberstdorf 2021 och i OS i Beijing 2022. Nu är han redo för sprinten i Planica.

Marcus Grate står inför sitt tredje mästerskap som senior. Han var med i VM i Oberstdorf 2021 och i OS i Beijing 2022. Nu är han redo för sprinten i Planica.

Marcus Grate har varit i Livigno och förberett sig inför mästerskapet. I torsdags kom han till VM-hotellet.

– Jag har bara kunnat jobba på precis som jag har velat och det har flutit på. Det har varit väldigt skönt att man har kunnat följa planen som man satt upp.

Han har inga specifika resultatmål uppsatta för sig själv. Två mästarskapssprintar har han med sig i bagaget och det är en erfarenhet han tar med sig in i detta nya mästerskap.

– Jag vill ge mig själv chansen att åka så bra som möjligt och få ut max av min kapacitet. Varje gång jag har fått ut det så när det väldigt långt.

För att ta sig igenom den tekniskt krävande banan tror Grate att man måste kunna åka avslappnat, men fort och att energin måste sparas till de sista 45 sekunderna.

– Det är en tekniskt krävande bana som gör att du måste vara pigg hela vägen. Det är utmaningen att hitta en balansgång när man går på max och när man kan spara lite energi.

På torsdag är det dags för Grate att ge sig ut i sprintprologen och han tror att formen känns bra även om det kan vara svårt att veta efter resdagar och nya banor att åka skidor i.

– Det känns inte kanon varje gång man ställer sig i spåret men det ska det inte göra första dagarna heller. Det känns som att allt är i ruta i alla fall, säger han.

Vad ser du mest fram emot under VM?

– Det är så klart att få sticka ut i prologen och se hur fort man kan åka den dagen och sen se vad man kan göra resten av den dagen. Det är ju tävlingen som man är här för även om resan hit är fantastiskt rolig också är det ju tävlingen som är målet.

Vilka distanser utöver sprinten vill du åka?

– Teamsprinten vill jag självklart åka också. Det tycker jag är väldigt kul och det passar mig väldigt bra också. Den hade jag väldigt gärna åkt och sen får man se efter sprinten vad man är i för slag och men det är klart att det är en dröm att få köra den också.

HÄR HITTAR DU HELA VM-PROGRAMMET

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    En trotjänare lägger av

    by Kjell-Erik Kristiansen
    28.04.2026
  • 1

    Landslagsstjärnorna vann Åk en mil vinn en bil

    by Maja Eriksson
    07.04.2026
  • 1

    LISTA: Längdstjärnorna som slutar

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.04.2026
  • 1

    Startlistor och starttider söndag

    by Langd.se
    12.04.2026
  • 1

    Chockbeskedet: Succétränaren får sparken

    by Ingeborg Scheve
    15.04.2026

Fler artiklar

  • Johaug knäckte Weng i comebacken

    Therese Johaug gjorde comeback efter förlossningen och slog Heidi Weng i en uppgörelse om segern i det 10 km långa Sentrumsløpet.
    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026
  • Stjärnan lämnar Lager 157 Ski Team

    av Maja Eriksson
    27.04.2026
  • Skidvärlden i sorg efter dödsolycka

    av Langrenn.com/Langd.se
    27.04.2026
  • Planera den årliga träningscykeln

    av ADÉLA ROČÁRKOVÁ
    26.04.2026
  • Dina skidor hatar dig om du glömmer detta

    av Ingeborg Scheve
    26.04.2026