Norsk dominans i Skandinaviska Cupen

av Maja Eriksson • 13.01.2024
Det var 20 km individuell start som stod på schemat när Skandinaviska Cupen i Otepää fortsatte under lördagen. Både i herr och damklassen var det norsk dominans.

Det var 20 km individuell start som stod på schemat när Skandinaviska Cupen i Otepää fortsatte under lördagen. Både i herr och damklassen var det norsk dominans.

Det var 20 km individuell start som stod på schemat när Skandinaviska Cupen i Otepää fortsatte under lördagen. Både i herr och damklassen var det norsk dominans.

I damklassen blev det inte norsk seger. Det var finskan Johanna Matintalo som var starkast och vann med 22 sekunder. Tvåa blev förra årets totalsegrare i världscupen, Tiril Udnes Weng. Hon har dragits med sjukdomsbesvär i början av säsongen och inte tävlat något i världscupen hittills. Trea slutade Hedda Östberg Amundsen.

För svensk del blev det inga framskjutna placeringar i damernas lopp. Moa Hansson blev bästa svenska på en 24:e plats, tätt följd av Josehanna Lundgren Wikström på en 26:e plats.

I herrarnas lopp var det den förre världsmästaren Emil Iversen som var starkast. Han hade 17 sekunder ner till landsmannen Mattis Stenshagen på andraplatsen. Det blev inte en helnorsk pall eftersom finnen Ristomatti Hakola slutade trea, 35 sekunder efter segraren.

Annars var det stor norsk dominans i herrklassen. Bland de 15 första var det 13 norrmän. Fredrik Andersson var den andra som slog sig in bland norrmännen när han slutade 15:e. Eric Rosjö blev näst bäste svensk på en 20:e plats.

Imorgon avslutas tävlingshelgen i Otepää med 10 km fristil, individuell start.

HÄR HITTAR DU RESULTAT FRÅN TÄVLINGARNA.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Nytt besked om Kläbo: Har bestämt sig

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    18.03.2026
  • 1

    Landslagsstjärnorna vann Åk en mil vinn en bil

    by Maja Eriksson
    07.04.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026
  • 1

    Helgens program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    19.03.2026

Fler artiklar

  • Sprintstjärnan klar för division 4-lag – efter tung säsong

    Världsmästaren har skrivit på för en fotbollsklubb i division fyra. Där blir han en nyckelspelare för laget kommande säsong.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    13.04.2026
  • Har du en förvaringsrutin för dina skidor i sommar?

    av Leandro Lutz/Katerina Paul
    12.04.2026
  • Vasaloppsvinnaren överlägsen i SM-femmilen

    av Langd.se
    12.04.2026
  • Tar sjätte raka SM-guldet efter rysare

    av Maja Eriksson
    12.04.2026
  • Startlistor och starttider söndag

    av Langd.se
    12.04.2026