Ny norsk uppvisning att vänta – men blir det Kläbo?
Andra förutsättningar för herrarna i Trondheim när det ska köras 10 km klassiskt med individuell start. Med Niskanen borta på grund av sjukdom kan det bli tredubbelt Norge igen, ska Kläbo ta sitt tredje raka guld?. Men är Kläbo hungrig nog på ytterligare ett guld eller ska Martin Löwström Nyenget få utdelning för sin klassiska kapacitet?
OM DAGENS TÄVLING
Redan i det första VM:et 1925 kördes distansen som då var 17 och 18 km de första åren. Från 1954 blev distansen 15 kilometer för första gången. Mellan 1991-1999 var det 10 km som gällde.
Sedan gick man tillbaka till 15 km innan man nu är tillbaka i 10 km. Orsaken till detta är att damer och herrar ska köra lika långa distanser.
Vanligtvis körs distansen vartannat år i klassiskt och skejt. Simen Hegstad Krüger är regerande mästare från Planica 2023, men då var det skejt. Nu är det alltså klassiskt med individuell start som gäller.
Ett minus är självklart att Iivo Niskanen blev sjuk och inte kan starta. Han hade varit guldfavorit här. Även Erik Valnes ryggskada gör att en annan medaljkandidat har problem.
TIDIGARE VINNARE
17/18 KM
1925 Otakar Nemecky, Tjeckoslovakien
1927 John Lindgren, Sverige
1929 Veli Saarinen, Finland
1930 Arne Rustadstuen, Norge
1931 Johan Grøttumsbråten, Norge
1933 Nils-Joel Englund, Sverige
1934 Sulo Nurmela, Finland
1935 Klaes Karppinen, Finland
1937 Lars Bergendahl, Norge
1938 Pauli Pitkänen, Finland
1939 Jussi Kurikkala, Finland
1950 Karl-Erik Åström, Sverige
15 km
1954 Veikko Hakulinen, Finland
1958 Veikko Hakulinen, Finland
1962 Assar Rönnlund, Sverige
1966 Gjermund Eggen, Norge
1970 Lars-Göran Åslund, Sverige
1974 Magne Myrmo, Norge
1978 Jozef Luszczek, Polen
1982 Oddvar Brå, Norge
1985 Kari Härkönen, Finland
1987 Marco Albarello, Italien
1989 Gunde Svan, Sverige (fristil)
1989 Harri Kirvesniemi, Finland (klassisk stil)
1991 Bjørn Dæhlie, Norge
1992-1999 Inte arrangerat
2001 Per Elofsson, Sverige
2003 Axel Teichmann, Tyskland
2005 Pietro Piller Cottrer, Italien
2007 Lars Berger, Norge
2009 Andrus Veerpalu, Estland
2011 Matti Heikkinen, Finland
2013 Petter Northug jr, Norge
2015 Johan Olsson, Sverige
2017 Iivo Niskanen, Finland
2019 Martin Johnsrud Sundby, Norge
2021 Hans Christer Holund, Norge
2023 Simen Hegstad Krüger, Norge
10 km
1991 Terje Langli, Norge
1993 Sture Sivertsen, Norge
1995 Vladimir Smirnov, Kazakstan
1997 Bjørn Dæhlie, Norge
1999 Mika Myllylä, Finland
FAVORITER
1) Martin Løwstrøm Nyenget, Norge
Stärkt efter silver i skiathlon. Den kanske starkaste klassiska åkaren i det norska laget. Har också vunnit internationellt i den stilen. Nyenget har också en fördel med individuell start. Då betyder inte Kläbos spurt lika mycket. Har bara startat två gånger i VM-sammanhang.
2) Harald Østberg Amundsen, Norge
Var absolut inte i toppen i klassiskt som yngre åkare. Men fjolårets världscupvinnare har gjort stora framsteg i denna stilarten också. Dessutom är han så stark och snabb att han måste räknas som en av de största favoriterna.
3) Johannes Høsflot Kläbo, Norge
Kanske det svåraste guldet för Kläbo. Han kan absolut vinna, men här har han inte fördelen av världens bästa spurt. Så frågetecknet är om han är mätt efter två guld. Hur mycket motivation kan han skaka fram på hemmaplan? Er hungern på guld omättlig?
UTMANARE
Hugo Lapalus, Frankrike
Fransmannen med den trippande löpstilen älskar uppförsbackar. Och det finns det många av i Granåsen. Bevisade i skiathlonen att kan hänga med. Nu slipper han en sprint för att vara först över linjen. Helt klart en av få ickenorskar som kan slå norrmännen.
Mika Vermeulen, Österrike
Hängde inte med till mål på skiathlonen, men österrikaren har blivit mycket bättre och ska inte räknas bort. Kanske en större utmanare på den avslutande femmilen än här.
Simen Hegstad Krüger, Norge
Regerande mästare, men det var i skejt. Krüger är bra i klassiskt också, och han gillar individuell start. Hade tävlingen körts i skejt hade han helt klart varit en av de tre största favoriterna. Nu blir medalj istället en positiv överraskning.
William Poromaa, Sverige
Verkar som den enda svensken med medaljchans här. Var själv från Sverige när lagkamraterna antingen ramlade eller föll bort i skiathlon. William Poromaa tog en medalj på femmilen i Planica 2023 och är nöjd om han kan göra det igen i Trondheim.
Andrew Musgrave, Storbritannien
Gjorde en mycket bra klassisk del i skiathlonen. Bor i Trondheim och tränar i banorna. Bör också få maximal utdelning av sin höjdträning lite längre in i mästerskapet som på denna tävling. Men det är sällan Musgrave är bland de tre bästa internationellt, även om han ofta gör väldigt bra lopp.
HÄR hittar du startlista.