Sveriges lag till teamsprinten – får chansen trots tunga insatsen

av Maja Eriksson • 04.03.2025
Sveriges lag till teamsprinten imorgon har presenterats. De svenska damerna har ett guld att försvara, och på herrsidan får veteranen chansen trots tisdagens tävling.

Sveriges lag till teamsprinten imorgon har presenterats. De svenska damerna har ett guld att försvara, och på herrsidan får veteranen chansen trots tisdagens tävling.

Sveriges damer ska försvara guldet från Planica och ställer upp med Jonna Sundling och Maja Dahlqvist. Sverige har vunnit teamsprinten i tre raka VM. Jonna Sundling vann den individuella sprinten överlägset och Maja slutade fyra i finalen. Därmed får laget gälla som favoriter.

Guldlaget från Planica splittras nu när Emma Ribom alltså petas till förmån för Dahlqvist. Då är de största utmanarna mot det svenska guldet Norge med Lotta Udnes Weng och Kristine Stavås Skistad.

Se också: Ebba Andersson knäckte Johaug igen

Veteranen får chansen

På herrsidan var Edvin Anger given sen tidigare, men får alltså sällskap av Calle Halfvarsson. Calle hade ett tufft lopp tidigare idag och slutade på en 31:a plats, långt efter täten.

– Calle bedyrar själv att han är i bra form, så vi litar på det, säger landslagschefen Anders Byström på en pressträff.

Halfvarsson själv säger så här till Expressen om teamsprinten:

– Jag är ganska trygg med att jag kan göra en bra insats i den stafetten. Det är något helt annat än loppet vi körde idag.

Norge är storfavoriter på herrsidan och ställer upp med silvermedaljören från 10-kilometersloppet, Erik Valnes tillsammans med VM-kungen Johannes Hösflot Kläbo.

Landslagschefen Anders Byström hoppas på dubbla medaljer imorgon.

– Nu har ju medaljerna rullat in på VM men vi hoppas på två till i morgon. Förväntningarna är höga, säger svenska landslagschefen Anders Byström till Expressen.

Sveriges lag damer:

  • Jonna Sundling
  • Maja Dahlqvist

Norges lag damer:

  • Tiril Udnes Weng
  • Kristine Stavås Skistad

Sveriges lag herrar:

  • Calle Halfvarsson
  • Edvin Anger

Norges lag herrar:

  • Erik Valnes
  • Johannes Hösflot Kläbo

Läs också: Programmet för skid-VM i Trondheim 2025

Video i betalt samarbete med ICA Sverige

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • Världscupledaren Jasmi Joensuu funderar på att lägga av.
    1

    Chockbeskedet: Världscupledaren funderar på att sluta

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    10.02.2025
  • 1

    23-årig skidåkare har levt ett dubbelliv i flera år: ”Inte kunnat leva mitt liv”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    23.06.2025
  • 1

    Johaug besegrad – svensk löpare tog hem segern i Lofoten Skyrace

    by Langd.se
    06.07.2025
  • Alvar Myhlback blev inte uttagen till JVM.
    1

    Blomqvist: ”Alla skakar ju på huvudet”

    by Max Östlund
    09.02.2025
  • världscupen falun 2025
    1

    Startlistor, resultat och tider inför världscupen i Falun 2025

    by Max Östlund
    12.02.2025

Fler artiklar

  • Cologna kan göra OS-comeback – utanför skidspåret

    Den schweiziska skidlegenden Dario Cologna kan göra comeback i OS. Men den här gången utanför skidspåret.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    03.07.2025
  • Ragdechefen sågar tävlingskalendern: ”Sprint hör hemma i världscupen”

    av Leandro Lutz/Maja Eriksson
    03.07.2025
  • Tog sitt första VM-guld – nu avslutar hon karriären

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    02.07.2025
  • Ella Halvarsson en av fem nya i Topp och Talang

    av Langd.se
    02.07.2025
  • Vill ta sig till OS – med hjälp av Skistad och hennes tränare

    av Maja Eriksson
    02.07.2025