Nu är vasaloppsvintern på intåg
Under veckan har Vasaloppet jobbat med att lägga ut den sparade snön från i fjol och preparera säsongens första skidspår på Mora skidstadion. Från och med 16.00 fredag 15 november ska cirka 1,5 km skidspår ligga redo för alla längtande skidåkare.
Vasaloppet är i full gång med att sparka igång vintern med skidspår på Mora Skidstadion, alltså på det område som tidigare bar namnet ”Hemus”. I år har man sparat cirka 10 000 kubikmeter snö. Tommy Höglund som är Vasaloppets chef berättar för vasaloppet.se att intresset är stort.
– Planen är att ha cirka 1,5 kilometer färdig till veckoslutet och därefter utöka successivt varefter vädret tillåter. Intresset för att gå på tidig snö är stort vilket är glädjande för skidsporten, säger Tommy Höglund till vasaloppet.se
– Väderprognosen pekar på fortsatt plusgrader under dagarna medan nätterna blir lite kyligare och så snart vi kan kommer vi även starta snökanonerna för att kunna tillverka mer snö och förlänga skidspåren, avslutar Höglund.
Årets Vasalopp är nummer 101 i ordningen och går, traditionsenligt, av stapeln den första söndagen i Mars. 2025 infaller det den andra mars.










