Norges lag inför IBU-cupen i Geilo
Norge dominerade förra veckan under IBU-cupen i Idre Fjäll. Med totalt åtta av nio pallplatser på herrsidan och samtidigt två segrar för Ida Lien på damsidan.
Norge dominerade förra veckan under IBU-cupen i Idre Fjäll. Nu drar IBU-cupen vidare till Geilo. Med totalt åtta av nio pallplatser på herrsidan och samtidigt två segrar för Ida Lien på damsidan.
Läs även: Skottheim klättrade bäst i avslutande jaktstarter
– Vi har fått en riktigt bra start på vintern. Killarna fortsätter nämligen där de slutade förra säsongen och tar åtta av nio möjliga pallplatser, vilket är mycket imponerande. Dessutom är det fantastiskt med två segrar för Ida Lien och en stark debut i IBU-cupen för junioråkaren Siri Skar, med två sjätteplatser, sammanfattar utvecklingschefen Anders Brun Hennum.
Även Sverre Dahlen Aspenes stod högst på pallen i det första av två sprintrenn på torsdagen, medan Martin Uldal tog pallplatser i alla tre lopp.
Mer spänning väntar på Geilo mellan den 4 och 7 december, då det blir distanslopp, sprint och jaktstart för både herrar och damer. Norges Skidskytteförbund har tagit ut följande lag till IBU Cup 2:
IBU Cup Geilo 4-7 december
Damer
- Karoline Erdal, Førde IL
- Ragnhild Femsteinevik, Hålandsdal IL
- Ida Lien, Simostranda IL
- Siri Galtung Skar, Try Idrettslag
- Marit Ishol Skogan, Steinkjer Skiklubb
- Marit Øygard, Skrautvål IL
Marthe Kråkstad Johansen från Bossmo och Yttern IL, som vann två av två lopp i ASKO Cup på Geilo förra helgen, står över IBU Cup 2 och kommer in till IBU Cup 3 i Obertilliach.
Herrar
- Sverre Dahlen Aspenes, Skatval Skilag
- Sivert Guttorm Bakken, Vingrom IL
- Johan-Olav Smørdal Botn, Stårheim IL
- Isak Leknes Frey, Bærums Skiklubb
- Mats Øverby, Lier IL
- Martin Uldal, Birkenes IL










