Klæbo kommer inte till start i Lillehammer
Klæbo är sjuk och missar sprinten i Lillehammer efter krossen i sprinten i Ruka. Om det blir någon start senare under tävlingshelgen återstår att se.
Klæbo är sjuk och missar sprinten i Lillehammer efter krossen i sprinten i Ruka. Om det blir någon start senare under tävlingshelgen återstår att se. Den norska landslagsläkaren Ove Feragen meddelar att det i nuläget enbart är fråga om att ställa in fredagens sprint.
Läs även: Skistad gör comeback: – Hon är … sjuk i huvudet sitt
– Johannes kände av lätta förkylningssymptom på fredagen i Ruka. Dessa ökade något, vilket ledde till att han inte deltog i söndagens tävling. Han har efteråt fått konstaterat ett förkylningsvirus. I samråd med hälsoteamet har man beslutat att fredagens tävling kommer för tidigt. Vi kommer att göra löpande bedömningar inför helgen med tanke på lördagens och söndagens lopp, säger landslagsläkaren Ove Feragen.
Läs även: Svensk längdchef blev norsk landslagssponsor
Mattis Stenshagen tar Klæbos plats i laget.
Här är den svenska truppen till Lillehammer – Myhlback tar plats










