Så mycket tjänade svenska stjärnorna under VM i Lenzerheide

av Maja Eriksson • 25.02.2025
Fyra medaljer blev Sveriges facit under VM i Lenzerheide. Flera av de svenska skidskyttarna åker hem med en hel del prispengar.

Fyra medaljer blev Sveriges facit under VM i Lenzerheide. Flera av de svenska skidskyttarna åker hem med en hel del prispengar.

Det blev fyra medaljer för Sverige under VM i Lenzerheide. Men alla svenska åkare som startade under mästerskapet kommer hem med prispengar.

Den som tjänade mest var inte helt oväntat Elvira Öberg med tre medaljer, varav ett individuellt guld. Hon körde nämligen in drygt 680.000 kronor.

Längre ned i texten hittar du listan med vad alla svenska stjärnor tjänade.

Köper dammsugare

Ella Halvarsson som fått sitt stora genombrott den här säsongen fick med sig ett individuellt silver och ett brons i damstafetten. Det gav henne drygt 444.501 kronor. För Aftonbladet berättar Ella om vad hon vill köpa efter pengaregnet.

– Ja, jag har tänkt köpa en sladdlös dammsugare och det är väl ungefär det roligaste jag har tänkt köpa, säger hon och fortsätter:

– Det är så jävla drygt att släpa runt en sån där klump, ni vet? Det ska ändå till lite för att man ska köpa en sådan.

På herrsidan blev det inga svenska medaljer, men den som drog in mest var Martin Ponsiluoma. Med en femteplats i masstarten som bästa resultat, är han 252.646 kronor rikare efter VM.

Läs även: Tjänade en million under sitt sista VM

Så mycket tjänade de svenska stjärnorna under VM i Lenzerheide:
  • Elvira Öberg: 680.042 kronor
  • Ella Halvarsson: 444.501 kronor
  • Anna Magnusson: 211.933 kronor
  • Hanna Öberg: 161.738 kronor
  • Martin Ponsiluoma: 252.646 kronor
  • Sebastian Samuelsson: 208.587 kronor
  • Jesper Nelin: 203.009 kronor
  • Viktor Brandt: 44.617 kronor

Just nu får du 30% rabatt på en årlig prenumeration. Klicka på bilden nedanför för att ta del av erbjudandet!

(Källa IBU)

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Svenska skidskyttestjärnan ska bli pappa

    by Maja Eriksson
    28.01.2026
  • 1

    Lägger av: 21 februari är karriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    29.01.2026
  • 1

    Tvingas pausa karriären för andra gången

    by Langd.se
    19.04.2026
  • 1

    Allt du behöver veta inför EM i skidskytte

    by Langd.se
    27.01.2026
  • 1

    Två skidskyttar och en längdåkare får stöd från SOK

    by Maja Eriksson
    24.04.2026

Fler artiklar

  • Fick klump i magen när chefen ringde – beskedet förändrade allt

    Han trodde skadan skulle vara borta på några veckor. Sex månader senare kämpar Mathias Aas Rolid fortfarande med smärtor.
    av Ingeborg Scheve
    19.05.2026
  • Sju nationer kräver att FIS-presidenten avgår

    av Maja Eriksson
    18.05.2026
  • Bryter med tränaren: ”Man vill ju testa något nytt”

    av Maja Eriksson
    18.05.2026
  • Finsk stortalang slog svenska skidåkarna i Anger TT Run

    av Ingeborg Scheve
    17.05.2026
  • Klar för nytt TV-program

    av Maja Eriksson
    16.05.2026