Svenska a-landslaget i skidskytte: Lämnar efter två år

av Maja Eriksson • 28.04.2025
Nu har det svenska a-landslaget i skidskytte presenterats. Då lämnar Emil Nykvist truppen för att göra en egen satsning.

Nu har det svenska a-landslaget i skidskytte presenterats. Då lämnar Emil Nykvist truppen för att göra en egen satsning.

14 åkare kommer vara en del av a-landslaget kommande säsong. Det sker några förändringar där den största nyheten är att Johanna Skottheim är en del av landslagsregin efter ett år utanför.

– Det känns så himla roligt att vara tillbaka i A-landslaget igen! Jag hade en riktigt fin tävlingssäsong i vintras och att nu få kliva in i den här miljön igen känns både inspirerande och motiverande. Jag ser verkligen fram emot att få dela vardagen med laget, pusha varandra och utvecklas tillsammans. Det här känns som ett riktigt bra steg framåt, säger Johanna Skottheim i ett pressmeddelande.

Väljer att satsa i egen regi

Den andra stora nyheten är att Emil Nykvist inte kommer vara en del av träningsgruppen efter två år i a-landslaget. Han har valt att göra en satsning i egen regi.

”Det är ett beslut som är taget i samklang med landslagsledningen där Emil väljer att satsa vidare i egen regi”, skriver förbundet i pressmeddelandet.

Förra säsongen tog man totalt 31 pallplatser i världscupen, och fyra VM-medaljer. Dessutom blev det flera medaljer under EM.

– Vi har ett lag med både bredd och spets, med åkare som redan visat att de kan konkurrera i världstoppen. Det ger oss goda förutsättningar inför den kommande OS-säsongen, säger Anna-Maria Uusitalo, sportchef på Skidskytteförbundet.

– Det är en styrka att vi uppnådde våra mål om att ta minst en medalj på varje internationellt mästerskap. Det visar att vi har höjd i toppen, men också en bred trupp som levererar på flera fronter, säger Uusitalo.

Texten uppdateras.

Se också: Finlands trupp i skidskytte

A-landslag, 2025/2026

Anna Magnusson, Piteå skidskytteklubb
Anna-Karin Heijdenberg, Tullus SG
Ella Halvarsson, Biathlon Östersund
Elvira Öberg, Piteå skidskytteklubb
Hanna Öberg, Piteå skidskytteklubb
Johanna Skottheim, Lima SKG
Linn Gestblom, SK Bore  
Sara Andersson, Mora Biathlon

Anton Ivarsson, Tullus SG
Jesper Nelin, Bitahlon Östersund 
Malte Stefansson, Oxbergs IF
Martin Ponsiluoma, Tullus SG
Sebastian Samuelsson, I 21 IF
Viktor Brandt, I 2 IF

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Ännu en skidskyttelegend har blivit tvåbarnsmamma

    by Adéla Ročárková/Kjell-Erik Kristiansen
    09.09.2026
  • 1

    Dubbelt svenskt på pallen i Lake Placid

    by Noah Rådmark
    28.02.2026
  • 1

    Dubbelsvenskt på pallen efter jättelik upphämtning

    by Noah Rådmark
    01.03.2026
  • 1

    Tar in Norges guldtränare

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.02.2026
  • 1

    Superskytte av Nykvist – bäste svensk

    by Noah Rådmark
    01.03.2026

Fler artiklar

  • Nyförälskad Weng i kanonform: ”Hon har det både i käften och i benen”

    35-åringen är i kanonform sex veckor före säsongspremiären i Beitostølen och osar självförtroende. Siktet är inställt på VM i Falun.
    av Ingeborg Scheve
    12.10.2026
  • USA:s landslagstrupp 2026/2027

    av Leandro Lutz
    12.10.2026
  • Bruse Sauerland Ski Team går in i sin femte säsong

    av Leandro Lutz
    12.10.2026
  • De vann finalerna i Svenska Spel Summer Tour

    av Mattias Modéen
    11.10.2026
  • Häpnar över svensknorsk tonåring: ”Kommer att bli extremt duktig”

    av Ingeborg Scheve
    11.10.2026