Anmälan för Skinnarloppet 2026 har öppnat!

av Pressmeddelande • 22.07.2025
Skinnarloppet, som är en del av Ski Classics Challengers-serien, har nu officiellt öppnat anmälan till 2026 års upplaga.

Skinnarloppet, som är en del av Ski Classics Challengers-serien, har nu officiellt öppnat anmälan till 2026 års upplaga.

Det klassiska långloppet Skinnarloppet, äger rum söndagen den 15 februari 2026 i Malung, Sverige.

Tävlingen går av stapeln två veckor före Vasaloppet och har en liknande banprofil, vilket gör det till ett perfekt genrep inför Sveriges mest ikoniska långlopp.

Med anor från 1924 – bara två år efter det första Vasaloppet – är Skinnarloppet ett av Sveriges och världens äldsta långlopp på skidor. År 2026 arrangeras loppet för 94:e gången, och det blir första gången det ingår i Ski Classics Challengers-kalendern.

Redo att välkomna elit och motionärer

Den lokala organisationskommittén ser fram emot att välkomna både elitåkare och motionärer till Malung:

”Vår vision med att ansluta oss till Challengers-serien är att locka skidåkare från andra delar än vår egen region och ge dem chansen att uppleva den historiska atmosfären och den vackra banan i Skinnarloppet. Vi ser fram emot vår första vinter som ett Ski Classics Challengers-evenemang och är redo att välkomna alla i februari.”

Anmälan öppnade idag, tisdagen den 22 juli 2025 klockan 10:00.

ANMÄLAN SKER HÄR:

För mer information om Skinnarloppet, besök deras hemsida.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Ytterligare svenskt storteam försvinner från Ski Classics

    by Maja Eriksson
    26.05.2026
  • 1

    Skrällen: Doldisen spurtade ner totalledaren

    by Noah Rådmark
    30.01.2026
  • 240202 Lisa Vinsa, Piteå Elit SK under damernas sprint i Ford Smart Energy Cup den 2 februari 2024 i Åsarna.
    1

    Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • 1

    Svenskan fortsätter i Northugs team

    by Maja Eriksson
    14.05.2026

Fler artiklar

  • Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    Förra veckan avslöjade hon att den traditionella karriären är över. Nu har Lisa Vinsa skrivit på för ett norskt topplag i Ski Classics.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • Så gick det under midsommarhelgens tävlingar

    av Maja Eriksson
    22.06.2026
  • Succé för skidåkarparet – VM-medalj och svenskt rekord

    av Maja Eriksson
    21.06.2026
  • Anmälan är nu öppen för Skinnarloppet 2027

    av Leandro Lutz
    21.06.2026
  • Kläbo fick ja, Iversen måste stanna hemma

    av Ingeborg Scheve
    20.06.2026