Pallplatser för långloppsåkare i Fjällturen
I lördags avgjordes Fjällturen, ett MTB-lopp över 54 kilometer. Då blev det pallplatser för två av långloppsstjärnorna som kom till start.
Fjällturen i Funäsdalen är en prestigefylld MTB-tävling som lockar deltagare från stora delar av landet. Med start i Funäsdalen och målgång i Ramundberget bjöds deltagarna på en utmanande bana på 54 kilometer.
På start fanns flera välkända namn och det blev en lyckad tävlingsdag för flera av skidåkarna.
Se också: Flera skidstjärnor deltar i cykeltävling
Dubbla pallplatser till långloppsstjärnor
I herrklassen lyckades Emil Persson från Lager 157 Ski Team knipa tredjeplatsen. Han har varit med i tävlingen flera gånger förut men det här var första gången han fick kliva upp på pallen. Michael Tjulander vann tävlingen för tredje gången och Pär Renman slutade tvåa.
Anders Södergren imponerade även han och spurtade i mål på en femteplats, följt av Emil Perssons bror, Nils Dahlsten på en sjätteplats.
Stina Nilsson ställde även hon upp i tävlingen och lyckades precis som Emil ta en pallplats. Hon spurtade i mål på en andraplats, endast slagen av segraren Johanna Wallin.
HÄR hittar du resultat från tävlingen.










