16-åringen imponerade i Trysil
De andra hängde över stavarna. 16-åriga Vera Myhlback stod och log. Svenskan krossade alla i Trysilsprinten – och meddelade att hon är redo att ge allt inför sin första säsong som junior.
– Det var kul. Det gick inte så fort i början, men det tog sig alltmer ju längre loppet gick, säger Vera Myhlback till Langrenn.com efter segern i Trysilsprinten.
Runt den svenska tjejen hängde konkurrenterna på stavarna.
Familjen Myhlback är på semester. Några minuter senare gjorde storebror Alvar Myhlback samma sak mot världscupstjärnorna i herrarnas A-final. Inte heller han verkade anstränga sig nämnvärt.
Supertalangen som vann Vasaloppet i mars som blott 18-åring har länge varit omtalad i skidkretsar.
Se också: Myhlback knäckte norrmännen framför storpublik
En del av Lager 157 Ski Team
Nu är alltså lillasyster Vera redo för sin första säsong som junior, där hon dessutom är en del av Lager 157 Ski Teams ungdomslag. 16-åringen från Bjursås utanför Falun anses vara en av Sveriges största unga talanger, och tidigare i sommar skrev hon på med Lager 157 Ski Team.
Dit kommer hon bland annat med seger i UngdomsVasan och från Auklands talangsatsning Camp Ragde Charge på meritlistan.
Och på många sätt följer Vera i broderns fotspår.
Vad gjorde att du ville skriva kontrakt med teamet?
– Det är ju mycket långlopp i min familj, inte minst med Alvar. Men jag tränar mycket stakning, så när jag fick erbjudandet ville jag testa, säger hon till Langrenn.com.
Se också: Lager 157 Ski Team presenterar ungdomslaget
Satsar dubbelt: ”Ska köra allt som inte krockar”
I första hand är planen att satsa dubbelt – både på långlopp och traditionell skidåkning. Men Myhlback-syskonens tolkning av “dubbelt satsning” handlar lite om prioritering.
– Nej, jag skiljer inte mellan de två. Jag kommer att ge allt jag kan i båda grenarna, så länge det inte krockar, säger Vera ivrigt, och fortsätter:
– Jag ser fram emot att prova de stora långloppen, och så kommer jag att åka allt i Bauhaus Cup, säger hon.
Vilka förväntningar har du inför kommande säsong?
– Det blir spännande. Jag är taggad. Nu är jag förstaårsjunior, så det handlar om att åka så fort jag kan och se hur långt det räcker.
Själv känner inte 16-åringen av något betydande prestationskrav.
– Nej, inte egentligen. Det känns som att Alvar har fått ta hand om det. Jag tror han känner det mer än jag. Jag är mer lillasystern i bakgrunden, och det är bra, säger Vera Myhlback.
Vem vet, kanske vinner även hon Vasaloppet innan hon fyller 19 år?










