Ny skada stör uppladdningen för Gestblom: ”Det är inte optimalt”

av Maja Eriksson • 05.11.2025
Säsongspremiären i skidskytte närmar sig. De senaste veckorna har en ny skada stört uppladdningen för Linn Gestblom.

Säsongspremiären i skidskytte närmar sig. De senaste veckorna har en ny skada stört uppladdningen för Linn Gestblom.

Linn Gestblom gjorde comeback under rullskidskytte-SM i Lima i augusti. Förra säsongen blev det inte en enda tävling för värmländskan på grund av dubbla axeloperationer.

Med en och en halv vecka till premiären har det uppstått ett nytt axel-relaterat problem. Nu har den högra axeln börjat krångla och Linn Gestblom har inte funnits med under landslaget läger på Idre Fjäll.

– Status är väl ändå ganska bra skulle jag säga. Jag har haft lite ont i min högra axel, alltså den andra, så jag har fått avlasta och rehaba lite. Nu har jag börjat smyga på med skate och belasta mer och mer, säger Linn Gestblom till Langd.se, två veckor innan premiären.

Se också: Världscupvinnaren kör Sverigepremiären på Idre Fjäll

Hur länge har det stört träningen?

– Det har varit ett tag, sen testracet i oktober, några veckor. Det är väl inte optimalt men man får göra det bästa av situationen tänker jag. Jag har ändå kunnat skejta nu och gått på med två stavar.

Tror du att du kommer stå på start under premiären?

– Det har jag som målsättning. Det beror på hur det går, men om det fortsätter som det gjort nu så hoppas jag på att jag ska hinna dit. Och få några fartpass innan kanske.

Hög nivå i landslaget

Sedan Linn Gestblom senast tävlade i världscupen mars 2024, har konkurrensen på damsidan hårdnat. Förra säsongen var det flera av de svenska tjejerna som tog rejäla steg. Ella Halvarsson, Anna-Karin Heijdenberg och Sara Andersson visade alla framfötterna.

– Det är fler lite nya namn som dykt upp det senaste och det var många som gjorde det bra förra säsongen och tog kliv.

Vad säger du om nivån i landslaget?

– Den var hög redan innan, men den är absolut hög nu också. Det är fantastiskt att se att så många har klivit fram och gjort det så bra på riktigt hög nivå. För sporten är det bara bra. Sen så blir det så klart tuffare för alla oss att ta sig till ett mästerskap.

Hon fortsätter:

– Det kommer vara de fyra som presterat bäst som kommer stå på start. Sen får man se vilka det blir och bara hoppas och göra allt man kan för att vara en av de som kommer dit.

Vad har du för mål den här säsongen?

– Först vill jag kunna börja tävla normalt. Jag vill köra världscuper och jag vill kunna utmana och vara en av de som tävlar på OS. Kommer jag dit så vill jag göra det bra, säger hon avslutningsvis.

Linn Gestblom finns med i anmälningslistan inför nästa helgs säsongspremiär. HÄR hittar du alla anmälda.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • POKLJUKA,SLOVENIA,15.MAR.25 - BIATHLON - IBU World Cup, 12.5km mass start, ladies. Image shows the athletes. Photo: GEPA pictures/ Matic Klansek © Bildbyrån
    1

    Stängs av i tio år: ”Återspeglar allvaret”

    by Ingeborg Scheve
    20.07.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • Tandrevold WC Anterselva 2025. Foto: Thibaut/NordicFocus
    1

    Ville optimera allt – till slut orkade hon inte mer

    by Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Har förlovat sig med tidigare landslagskollegan

    by Langrenn.com/Langd.se
    01.08.2026

Fler artiklar

  • Stenshagen dominerade – svenskarna ner på jorden igen

    Mattis Stenshagen (bilden) krossade motståndet när Toppidrettsveka i Norge fortsatte med backtävlingen Brekka Opp på lördagsförmiddagen. Dom svenska åkarna kom snabbt ner på jorden efter den starka insatsen i fredagens långlopp på Hitra.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.08.2026
  • Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • Spännande duell väntar när Myhlback och Halfvarsson möts på hemmaplan

    av Langd.se
    21.08.2026
  • Här är programmet för norska Toppidrettsveka 2026

    av Leandro Lutz
    21.08.2026
  • Rullskidguiden 2026

    av Langd.se
    21.08.2026