Emil tog ledartröjan

av langd • 05.04.2010
Emil Jönsson gjorde som förväntat och tog ledartröjan i Grand Prix Sprint-Tour i Ryssland från italienaren Renato Pasini på den tredje etappen. Emil har segern från 2008 att försvara och det ligger 5.000 Euro i potten till totalsegraren.

Emil Jönsson gjorde som förväntat och tog ledartröjan i Grand Prix Sprint-Tour i Ryssland från italienaren Renato Pasini på den tredje etappen. Emil har segern från 2008 att försvara och det ligger 5.000 Euro i potten till totalsegraren.

Emil Jönsson gjorde som förväntat och tog ledartröjan i Grand Prix Sprint-Tour i Ryssland från italienaren Renato Pasini på den tredje etappen.
Emil har segern från 2008 att försvara och det ligger 5.000 Euro i potten till totalsegraren.

Den tredje etappen var en 1.200 meter lång klassisk sprint. Emil inte bara vann etappen och tog över ledartröjan, han fick också revansch på OS-mästaren Nikita Kriukov, som ledde det mesta av finalen.
Men svenskan var den starkaste på slutet och kunde passera Kriukov precis före mållinjen. Renato Pasini kvalade inte in till finalen. Robin Bryntesson var tionde man.
I damklassen vann programenligt Justyna Kowalczyk, som liksom Jönsson tog över den röda ledartröjan. Tidigare ledarinnan Valentina Novikova slutade tvåa på etappen och ligger tvåa sammanlagt.
Vi har ännu inte fått slutresultaten från finalen i Khanty-Mansiysk, där Emil Jönsson startade först i den avslutande jaktstarten. Han höll alltså undan här för två år sedan. Ifjol blev Sprint-Tour inställd på grund av ekonomiska problem, men i år har flera av världens bästa åkare hittat vägen till Sibirien för tävlingarna.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • LÖPTRÄNING: Effektiva intervaller – förbättra din syreupptagningsförmåga

    Har du ont om tid men vill få till ett effektivt intervallpass som förbättrar din syreupptagningsförmåga? Allt du behöver är en timme.
    av Maja Eriksson/Längd.se
    18.06.2026
  • SVT utökar bevakningen av Vasaloppsveckan

    av Maja Eriksson
    17.06.2026
  • TRÄNING PÅ RULLSKIDOR: Grundläggande uthållighet – hur man undviker skador

    av Adéla Ročárková/Bezky.net
    17.06.2026
  • Northug debuterar i svenskt TV-program

    av Längd.se
    16.06.2026
  • Schweiziska landslagsåkaren byter till skidskytte

    av Maja Eriksson
    16.06.2026