Landslaget tränar med Schweizarna.

av langd • 18.09.2011
Längdlandslaget ligger på läger i södra Europa och passar just nu på att träna tillsammans med Schweiziska landslaget som ju bekant har en viss Dario Cologna i laget.

Längdlandslaget ligger på läger i södra Europa och passar just nu på att träna tillsammans med Schweiziska landslaget som ju bekant har en viss Dario Cologna i laget.

Längdlandslaget ligger på läger i södra Europa och passar just nu på att träna tillsammans med Schweiziska landslaget som ju bekant har en viss Dario Cologna i laget.

Redan i vintras diskuterade den svenska landslagsledningen med schweizarna om att göra något tillsammans.
– Vi hade en dialog med Guri Hetland, sportchef för Schweiz, och så fick vi bitarna att falla på plats. Jag tror att båda lagen kommer att få glädje av att träna med varandra i Davos fantastiska miljö, säger förbundskaptenen Joakim Abrahamsson.
I Schweiz lag finns som bekant regerande VC-kungen Dario Cologna och hans lagkamrater i det vinnande stafettlaget i La Cluzas i vintras, Remo Fischer, Curdin Perl och Toni Livers.
Längdlandslaget lämnar italienska Livigno under söndagen efter en som både aktiva och ledare beskriver, underbar vecka med varierad barmarksträning i strålande väder.
– Solen har lyst över oss hela tiden, det har varit optimala förhållanden och vi har kunnat genomföra allt vi planerat med toppbesök både till fots och på cykel, säger Joakim Abrahamsson.
Davos är sedan många år en svensk favoritort. Staden ligger i en dalgång med Flüelaschwarzhorn som högsta punkt, 3 146 meter över havet. I byn där laget bor befinner man sig 1 260 meter över havet.
– Vi är säkra på att Davos ger oss fortsatt bra träning. Anna Haag och Emil Jönsson har varit där och rekat, och Guri Hetland bor i Davos och kan omgivningarna gott, säger Joakim Abrahamsson.
Tyvärr kommer inte vare sig Johan Olsson eller Marcus Hellner att ansluta till det svenska laget i Davos. De båda OS-stafetthjältarna är inte helt återställda efter sina skador.
– Johan behöver mer tid för att läka sin skuldra. Han kan träna alternativt. Det samma gäller Marcus som först var lätt förkyld och sedan råkade ut för en sträckning i ett knä, säger Joakim Abrahamsson.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Anders Byström blir ny landslagschef

    by langd
    02.04.2020
  • 1

    ”Oljan” förstärker det svenska vallateamet

    by langd
    20.05.2021
  • Kristine Stavås Skistad
    1

    Lagkamraten avslöjar: mysteriet Skistad

    by Max Östlund/Ingeborg Scheve
    15.10.2024
  • 1

    Ola Ravald ny tekniktränare för skidskyttelandslaget

    by langd
    24.06.2020
  • 1

    Skyttetränaren Chabloz: ”De välkomnade mig med öppna armar”

    by langd
    10.08.2021

Fler artiklar

  • Myhlback fråntogs segern i Alliansloppet

    20-åringen från Bjursås var snabbast över mållinjen. Men efter ett par timmar blev han av med segern.
    av Ingeborg Scheve
    29.08.2026
  • Norsk storslam i Alliansloppet

    av Ingeborg Scheve
    29.08.2026
  • Återhämtning – del 2: Kompression, foam roller och massage

    av Ida Heikura/Leandro Lutz
    29.08.2026
  • Svenskt i topp i sprinten i Trollhättan

    av Ingeborg Scheve
    28.08.2026
  • Tre pallplatser för de svenska juniorerna i världscupöppningen

    av Ingeborg Scheve
    28.08.2026