Seger igen för Elvira Öberg i jaktstarten

av Hanna Karlsson • 07.01.2023
Ingen kunde hota Elvira Öberg i dagens jaktstart i Pokljuka. Hon gick ut i ledning och kunde behålla den hela vägen in i mål.

Ingen kunde hota Elvira Öberg i dagens jaktstart i Pokljuka. Hon gick ut i ledning och kunde behålla den hela vägen in i mål.

Ingen kunde hota Elvira Öberg i dagens jaktstart i Pokljuka. Hon gick ut i ledning och kunde behålla den hela vägen in i mål.

Elvira Öberg som vann sprinten i torsdags gick ut i ledning i dagens jaktstart. Bakom henne gick Julia Simon, Frankrike, ut sju sekunder bakom. Italienskan Dorothea Wierer startade 19 sekunder bakom.

Världscupen i skidskytte är i slovenska Pokljuka i helgen och tävlar. Efter torsdagens sprint väntade i dag en jaktstart på 10 kilometer.

Ledningen för Elvira Öberg utökades under loppet efter bra skytte och stabil åkning i spåret. Hon sköt fullt i alla skytten och kunde åka i mål som segrare i dag igen.

– Jag är så stolt över att jag tagit mig hit, det är en dröm som går i uppfyllelse, sa Öberg till SVT sport efter loppet.

Dorothea Wierer bommade ett skott i tredje skyttet, men sköt fullt och snabbt i det fjärde och gick ut på en ohotad andra plats, 19 sekunder bakom Elvira Öberg.

Julia Simon som gick ut som tvåa bommade två skott totalt, ett i liggande och ett i stå. Hon gick ut som trea efter sista skyttet 33 sekunder efter Öberg. Hon höll sin tredje plats hela vägen in i mål.

Näst bästa svenska blev Linn Persson, hon gick i mål som sexa i jaktstarten. Hon startade som sjua, 40 sekunder bakom och lyckades alltså åka upp sig en placering och tog även in några sekunder på Elvira Öberg trots en bom i andra skyttet. I mål var hon 36.2 sekunder bakom Öberg.

Mona Brorsson gick i mål på en 40:e plats efter tre bom totalt och Anna Magnusson gick i mål på en 50:e plats efter fem bom.

Johanna Skottheim blev varvad utmed banan och fick kliva av tävlingen.

Texten uppdateras…

Resultat
1. Elvira Öberg, Sverige, 29:41.6
2. Dorothea Wierer, Italien, +17.6
3. Julia Simon, Frankrike, +22.4

Här kan du se samtliga resultat

Sveriges trupp världscupen, Pokljuka 
Elvira Öberg, Piteå skidskytteklubb 
Linn Persson, SK Bore  
Anna Magnusson, Piteå skidskytteklubb 
Mona Brorsson, Finnskoga SK 
Johanna Skottheim, Lima SKG 
Stina Nilsson, Lima SKG 

Martin Ponsiluoma, Tullus SKG 
Sebastian Samuelsson, I 21 IF 
Jesper Nelin, Piteå skidskytteklubb 
Peppe Femling, Piteå skidskytteklubb 
Emil Nykvist, SK Bore 
Malte Stefansson, Oxbergs IF 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Det här skall Jean-Marc jobba med framöver

    by Kjell-Erik Kristiansen
    23.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    13.01.2026
  • 1

    Tandrevold överväger ny idrott

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    24.03.2026
  • 1

    Skidskytten lägger av – kan fortsätta karriären i Ski Classics

    by Adéla Ročárková
    11.03.2026
  • 1

    Tvingas pausa karriären för andra gången

    by Langd.se
    19.04.2026

Fler artiklar

  • Få till övergången från skidåkning till barmarksträning i april och maj

    Våren är en viktig men ofta underskattad fas för skidåkare. Övergångsperioden i april och maj hjälper dig att återhämta dig från vintern.
    av Teemu Virtanen
    21.04.2026
  • TV-experten vann långlopp på Svalbard

    av Maja Eriksson
    20.04.2026
  • Öppnar upp efter avskedet: ”Jag blev besviken”

    av Maja Eriksson
    20.04.2026
  • KRÖNIKA: Kan vi göra längdskidåkning mer rättvis?

    av Maja Eriksson
    20.04.2026
  • Långloppsåkaren slog Kläbo och Iversen – svensk seger i damklassen

    av Maja Eriksson
    19.04.2026