Eric Rosjö inför femmilen: ”Loppet som passar oss bäst på hela VM”

av Hanna Karlsson • 05.03.2023
Det har blivit dags även för herrarna att ta sig an sin sista VM-distans. Eric Rosjö ser fram emot loppet som han tror passar honom bra.

Det har blivit dags även för herrarna att ta sig an sin sista VM-distans. Eric Rosjö ser fram emot loppet som han tror passar honom bra.

Det har blivit dags även för herrarna att ta sig an sin sista VM-distans. Eric Rosjö ser fram emot loppet som han tror passar honom bra.

I dag gör Eric Rosjö internationell premiär på en femmil. Han är en av de fyra som togs ut till att köra VM-distansen.

– Det är kul såklart. Det är därför man är här, för att tävla så det är kul att få den chansen, säger Erik Rosjö.

Det blir hans andra lopp under VM i Planica. Premiären gjorde han i skiathlonen förra fredagen, då slutade han på en 32:a plats. Det har varit en lång väntat på besked om att få köra något mer under mästerskapet.

– Det är trist såklart att inte få tävla, samtidigt som det gäller att prestera för att få åka också. Det är kul att man får en chans nu iallafall.

Femmilen är ett lopp som han tänkt på under det senaste året. Första målet var att ta sig till VM, andra målet att få köra femmilen.

Eric Rosjö tror att en klassisk femmil passar honom bra, även om han inte åkt så många femmilar förut. Men att längre lopp passar honom lär stämma, förra året blev han åtta i Vasaloppet.

– Vasaloppet är ett roligt lopp, jag hade velat vara med där också. Men en VM-femmil smäller väl lite högre, tycker jag. Men Vasaloppet blir det antagligen mer av framöver, säger han.

– Jag upplever sällan att distansen är något som begränsar mig. Det är väl för att jag har ganska lätt för att hålla på länge.

Hur tror du att det kommer gå för er i laget?

– Vi är ett starkt lag och vi har presterat bra som lag på klassiska masstarter i år. Det känns som att det här loppet borde vara det som passar oss bäst på hela VM som lag. Sen får vi se vem av oss som har bäst dag. Men såklart så blir ju norrmännen och Niskanen väldigt vassa. Så det är väl främst de som är det stora hotet.

Vem tror du vinner Vasaloppet då?

– Det hade varit kul om min kompis Axel Jutterström hade vunnit. Men Emil Persson blir nog svår att slå.

Herrarnas femmil startar klockan 12.00.

HÄR HITTAR DU STARTLISTAN

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    21.01.2026
  • 1

    Stjärnan lämnar Lager 157 Ski Team

    by Maja Eriksson
    27.04.2026
  • 1

    Har aldrig varit bättre – nu slutar hon

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    21.04.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Långloppsåkaren slog Kläbo och Iversen – svensk seger i damklassen

    by Maja Eriksson
    19.04.2026

Fler artiklar

  • Nytt lopp i Ski Classics Challengers – anmäl dig nu

    Anmälan är nu öppen till Hautdoubsloppet – ett nytt tillskott i Ski Classics Challengers-kalendern. Loppet går den 26 juli 2026 i Oye-et-Pallet, Frankrike.
    av Leandro Lutz
    27.05.2026
  • Kräver 40 timmar i veckan – träningen som väntar Halfvarsson

    av Ingeborg Scheve
    27.05.2026
  • Ytterligare svenskt storteam försvinner från Ski Classics

    av Maja Eriksson
    26.05.2026
  • Växel 3 – nyckeln till flyt och fart i din skateåkning

    av Langd.se
    26.05.2026
  • Långloppsstjärnan imponerade i Göteborgsvarvet

    av Langd.se
    25.05.2026