Vasaloppsvinnarna i backtävling på rullskidor i Partille
19 augusti är det dags för backlopp på rullskidor i Partille. Redan nu står det klart att det blir ett mycket meriterat startfält med bland annat vinterns båda Vasaloppsvinnare.
Allum Hill Race är namnet på tävlingen som avgörs i Partille den 19 augusti.
Åkarna ska två gånger ta sig upp för ”Allumbacken”. På förmiddagen i form av individuell start, och strax efter lunch är det dags igen. Då i form av en jaktstart utifrån resultaten på förmiddagens lopp.
— Det är en snabb och intensiv tävling. För eliten handlar det om en åktid per gång på cirka 7 minuter. Elitklassen och ungdomar och juniorer från 15 år och uppåt åker tre kilometer. Stigningen är 120 höjdmeter, så den är utmanande, men eliten kommer definitivt att staka. I de yngre klasserna kör vi fri stil på förmiddagen och klassiskt på eftermiddagen, säger Odd Wallum, ordförande i arrangerande Sävedalens AIK Skidor.
Allumbacken har tidigare använts i rullskidsammanhang vid ett flertal tillfällen; detta både som en del i Göteborgs Rullskidfestival och i IK Sterns King of the Hill.
Det står redan nu klart att det kommer att bli ett meriterat startfält. På plats finns bland annat båda vinterns Vasaloppsvinnare Emil Persson och Emilie Fleten. Dessutom kommer delar av Lager 157 Ski Team tävla.
— Och vi både tror och hoppas på ett det kommer att bli en hel del åkare både elit och motionärer som kommer och kör. Dessutom finns det prispengar för eliten att tävla om, säger Wallum.
Dagen efter Allum Hill Race är det dags för ytterligare ett göteborgskt rullskidlopp; detta i form av Topprullen som är ett långlopp som ingår i 157 XCC Rollerskitour.










